Jaanus Laugus • 8 oktoober 2006

Ostjad kaaluvad ostuotsused põhjalikumalt läbi

Kolmandas kvartalis on turg normaliseerumas, ostuotsused on mõtestatumad ja kaalutletumad. Aktiivsus on püsinud väga kõrgena kruntide ja majade sektoris. Äriotstarbelisest maast on saanud kõige tulutoovam investeering Tallinnas ja selle lähiümbruse magistraalide ääres.

Korteriturg hakkab pärast aasta alguse seisakut uuesti aktiveeruma.

Äärelinna magalate vanemate korterite hinda kujundavad ostuhuvilised. Pärast hindade 10-15% langust teise kvartali korrektsioonis on tehinguhind stabiliseerunud. Äärelinna magalate vanemate korteritega tehakse tehinguid hinnatasemel 18 000-22 000 kr/m2, kusjuures hind 18 000 kr/m2 võimaldab leida ostja paari päevaga.

Kõige aktiivsem on huvi 2toaliste äärelinnakorterite vastu.

Nüüdseks määrab äärelinna korterite uusarenduste hind ka müügitempo. Uute korterite müügihinnad on äärelinnas 28 000-45 000 kr/m2, olenevalt maja asukohast ja korteri paiknemisest majas. Uute korterite hinnaklassis 25 000-33 000 kr/m2 on aktiivne ostuhuvi. Sujuva müügi eelduseks on hea planeering (toad eraldi, vähe ebaefektiivset pinda) ning mõistlik suurus. Paljud kinnisvaraarendajad hoiavad kõrget hinda, vältimaks liiga kiiret ettemüüki. Samas on arendajad hädas ehitustähtaegadega ning ehituse hinna kallinemisega, mistõttu väljamüügihinnas puudub paindlikkus. Nimetatud asjaolud hoiavad müügitempo antud turusegmendis aeglasena.

Kätte jõuab aeg, mil ostja tunneb ennast kuninglikult. Pakkumiste hulk ja valikuvõimalus on märgatavalt kasvanud. Paljude uute projektide puhul pakutakse lisahüvesid, mis peaks kutsuma ostuotsust langetama.

Eraldi tuleks käsitleda äärelinna piirkondi nagu Viimsi, Pirita ja Nõmme. Nendes äärelinna eliitpiirkondades on hinnatase võrreldav kesklinna äärealadega, keskmiselt 30 000-40 000 krooni/m2. Eriti defitsiitsed on korterid Pirital ja Nõmmel, kuna piirkonnad on väga populaarsed ning vabade ehitamiskõlbulike kinnistute arv piiratud.

Kesklinna korteriturg Tallinnas on pärast rannahooaega taas aktiviseerunud. Kesklinnas on keskmine hind hetkel 37 000- 38 000 kr/m2 (arvestatud on nii uusarendusi kui ka vanemaid kortereid). Uusarendusprojektid on siiski oodatud kaup. Hinnatõus on küll pidurdunud ja hinnad stabiliseerunud 35 000-45 000 kr/m2 tasemel. Kõrgemat hinda saab maitseka sisekujundusega eksklusiivkorteri eest. Tähtis on rõdu või terrassi olemasolu, samuti mängib suurt rolli korterist avanev vaade.

Ülimalt nõutud on korterid südalinnas (Kaupmehe, Kentmanni, Roosikrantsi, Tatari jne). Tallinna vanalinn on oodatult teinud hinnahüppe. Vanalinna korterite hinnatase on 50 000-60 000 kr/m2. Eraldi tuleb käsitleda Toompead, kus müügihinnad ulatuvad kuni 80 000 kr/m2.

Eramajade ja kruntide turg on Tallinnas ja selle lähiümbruses endiselt täis aktiivsust.

Hind on küll kvartali jooksul oodatult märkimisväärselt tõusnud (kohati koguni mitu korda), kuid huvi püsib endiselt suur. Tallinnas ja selle lähiümbruses on raske leida kommunikatsioonidega krunti, mille hind jääks alla 1,5 miljoni krooni.

Populaarsete linnalähedaste asumite võrgustik laieneb. Nõudlus eramukruntide järele on kasvanud kõigis suundades. Tallinna lähiümbruse krundiarendus on kõige aktiivsem sisemaa suunal, kuna just seal on veel võimalik arendada ja pakkuda tarbijale mõistlikku hinda.

Aina rohkem on kliendid huvitatud ka majaprojektidest "võtmed kätte"-printsiibil.

Eramute osas on enam nõutud kuni 4 miljonit krooni maksvad valmis majad Tallinna lähiümbruses, 15 km raadiuses. Minevam kaup on maja juba väljakujunenud infrastruktuuriga keskkonnas.

Tallinna linnas algavad vanemate eramute hinnad 3 miljonist kroonist. Taas on Tallinnas müügil ka uusi eramaju. Kaasaegsete eramute hinnad algavad 5-6 miljonist kroonist.

Kuna eramaja keskmine ruutmeetrihind (15 000 kr/m2) on korteritega võrreldes soodne, võib prognoosida ka edaspidist hindade tõusu antud kinnisvarasektoris.

Uute rida- ja paarismajade müügihind on Tallinnas ja selle lähiümbruses 3-4 miljonit krooni.

Hetkel kuum