Maailmamajandus 2007 - ootused on suured

Tõnis Arnover 05. jaanuar 2007, 00:00

ELi eelmise aasta 2,6protsendilist majanduskasvu pole nähtud aastakümneid ja eriti rõõmustav on ELi peamise majandusjõu, Saksamaa väga heasse vormi tõusmine.

OECD ja IMF pakuvad tänavuseks ka ELile mõnevõrra väiksemat, kuid ikkagi head kaheprotsendilist majanduskasvu. Põhjuseks asjaolu, et Euroopa Keskpank on märku andnud intresside tõstmise kavatsusest. Praegu on baasintress 3,5 protsendil, seega USAst üksjagu madalamal.

USA juhtiva majanduslehe Wall Street Journali küsitluse kohaselt suureneb USA majanduse kogutoodang esimesel poolaastal 2,3% ja tõuseb teisel poolaastal 2,8-le. See jääb küll alla eelmise aasta 3,3 protsendile, kuid on igati hea tulemus. Nad usuvad, et inflatsioon alaneb praeguselt kahelt protsendilt allapoole, mis lubab keskpangal taasalustada intresside alandamist.

USA riskideks jäävad nõrgenev dollar, järsk nafta hinna tõus ja kinnisvarahindade järsk langus pole ka lõplikult välistatud. Samuti vaevab USAd Iraagi sõda, mis hinnanguliselt on neelanud üle 300 miljardi dollari.

Järjest suuremat kaalu omandavad maailmamajanduses neli arenevat turgu: Hiina, India, Venemaa ja Brasiilia. Ja jällegi tuleb tõdeda, et nendelgi läheb hästi. Kui kümme aastat tagasi andsid nad 50% maailma majanduskasvust, siis nüüd on nende osakaal kasvanud 70-le. Just tänu neile kahaneb maailmamajanduse sõltuvus USAst.

Hiina jätkab ka tänavu kõigutamatult kümneprotsendilises kasvutempos, olles kerkinud suuruselt maailma neljandaks majanduseks.

Mitmed analüütikud nimetavad Venemaa majanduse eelmise aasta tähtsaimaks sündmuseks USAga saavutatud kokkulepet, mis avab Venemaale lähitulevikus Maailma Majandusorganisatsiooni ukse. "See suurendab investorite usaldust Venemaa vastu ja lisab otseseid investeeringuid," arvab Pilgrim Asset Managementi peaanalüütik James Beadle.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing