Kummardus Eesti muusika grand lady'le

Kersti Inno 12. jaanuar 2007, 00:00

Koos Eesti muusikutega on täna võimalus teha kummardus Eesti muusika grand lady'le Ester Mägile, kes sai 10. jaanuaril 85- aastaseks.

Juubelikontserdi esimeses pooles saab kuulata Ester Mägi parimaid laule kooridele.

Esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor Mikk Üleoja juhatusel, Estonia Seltsi Segakoor Heli Jürgensoni juhatusel, Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor Triin Kochi juhatusel ja Eesti Rahvusmeeskoor Mihhail Gertsi juhatusel.

Kontserdi teises pooles kõlavad juubilari valikteosed sümfoonilisest muusikast. Esineb ERSO Tõnu Kaljuste juhatusel.

Üle aastate saab kuulata 1958. aastal loodud viiulikontserti.

"See on armas ja helge teos, selgelt Ester Mägi stiilis ja värvide maailmas, väga rahvusliku tooniga, läbipaistev ja arusaadav, annab ruumi nii solistile kui ka orkestrile," ütleb solist Arvo Leibur, kel olnud tihe kontakt ka helilooja kammerloominguga.

Sügavalt poeetiline ja haarav teos on 1972. aastal kirjutatud "Variatsioonid klaverile, klarnetile ja kammerorkestrile". Solistipartiisid mängivad Aleksandra Juozapenaite-Eesmaa ja Madis Kari.

Ester Mägi lõpetas Tallinna konservatooriumi 1951.aastal Mart Saare kompositsiooniklassis. Saar oli üks rahvusliku helikeele loojaid Eesti muusikas.

Ka tema ühe väljapaistvama õpilase Ester Mägi muusikalisse keelde imbus eesti rahvamuusika ning isegi kui ta otseselt ei kasuta rahvaviise, kõlab tema muusika väga põhjamaiselt ja kargelt.

"Minu jaoks on Ester Mägi rahvusliku muusika etalon," ütleb Veljo Tormis. Kolleeg Eino Tamberg kiidab Ester Mägi erku fantaasiat, head maitset ja kütkestavat tundeintensiivsust, mis esineb ka väga lühikestes teostes.

Kuigi Mägi on kirjutanud pea kõigis žanrites (v.a ooper), on ta end instrumentaalmuusika loojana kodusemalt tundnud. Pikad rännakud poeesiamaailma on sünnitanud siiski ka hulga kaunist vokaalmuusikat Eesti väärtluulele.

Ester Mägi koorilooming esitab kõrgeid nõudmisi nii vaimselt kui ka vokaaltehniliselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing