• OMX Baltic−0,21%297,73
  • OMX Riga−0,17%862,35
  • OMX Tallinn0,1%1 955,68
  • OMX Vilnius−0,39%1 143,3
  • S&P 5000,13%5 282,7
  • DOW 30−1,33%39 142,23
  • Nasdaq −0,13%16 286,45
  • FTSE 1000,00%8 275,66
  • Nikkei 2251,03%34 730,28
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%93,45
  • OMX Baltic−0,21%297,73
  • OMX Riga−0,17%862,35
  • OMX Tallinn0,1%1 955,68
  • OMX Vilnius−0,39%1 143,3
  • S&P 5000,13%5 282,7
  • DOW 30−1,33%39 142,23
  • Nasdaq −0,13%16 286,45
  • FTSE 1000,00%8 275,66
  • Nikkei 2251,03%34 730,28
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,88
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%93,45
  • 12.01.07, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Raul Puusepp - Kaubanduse tagasihoidlik valitseja

Tallinna Kaubamaja kontsernil läheb hästi. Lausa nii hästi, et isegi paadunud pessimist tunneks rõõmu. Eelmise aasta üheksa kuuga teeniti 175 miljonit krooni ehk neli korda rohkem kasumit kui aasta varem. Muljetavaldavalt kasvas ka käive. "Neid numbreid ei teinud mina, nende taga on kümnete ja sadade inimeste töö ning vaev," ütleb Raul Puusepp. Mida muud tagasihoidliku inimese suust kuulekski.
Kas aga nüüd, kui omanike rahakott ootamatu tempoga kosunud on, on tippjuhil lootust saada ka palgakõrgendust?
"Palk on mul aastaid muutumatu olnud, oluline on tulemustasu," jääb Puusepp rahast rääkides kidakeelseks. "Ma ei punnita siin raha eest, mul on siiras rõõm tegeleda asjaga, mis meeldib." Pinnimise peale avalikustab Puusepp, et tema teenistus koos tulemustasuga ei küüni tipppankurite palgani, kuid jah, tõepoolest on enam-vähem võrreldav riigijuhtide palgaga. Puusepa silmad tagasihoidlike peenikeste raamidega prillide taga muigavad viivuks.
Kohtume kolmapäeva hommikul pool üheksa Tartu Kaubamaja juures. "Kas läheme eesuksest või minu igapäevast marsruuti mööda?" küsib Puusepp. Olen meeleldi rutiiniga nõus. Leiame end äkitsi Toidumaailmas, kus müüjad teevad ettevalmistusi kauplemispäevaks. Puusepa reibas tere saab hulgaliselt naeratavaid müüjateresid vastu. Justkui hea tuttav oleks sisse astunud, mitte kõrge ülemus.
"Teen Tartus olles igal hommikul enne avamist veerandtunnise jalutuskäigu mööda maja," räägib Puusepp eskalaatori trepil. "Vaatan, kas kõikjalt on koristatud, kas vaateaknad on korras ja sildid paigas."
Puusepa kabinet asub kolmandal korrusel. Poole väiksem kui vanas kaubamajas ja näib mulle kuidagi tuttavlike laudade-toolidega. "Ei ole siin priisata midagi, kõik vana mööbel sai kaasa võetud," lausub Puusepp justkui vabandades.
No vähemalt vaade aknast Emajõele, turuhoonele ja Atlantisele on uhkem kui vanas töökohas! "On küll, aga seda pole aega nautida," kostab vastus, tööhullule omane vastus.
Just töökus ja sihikindlus on need märksõnad, mida kõik Raul Puuseppa iseloomustades esimesena välja toovad. "Raul on lapsest peale olnud kohusetundlik," meenutab Rauli ema Ruti Soever, staažikas kaubandustöötaja Võrumaalt Vastseliinast. "Ta ei läinud enne magama, kui kõik koolitööd olid tehtud. Näiteks laskis mul sageli kontrollida, kas tal vene keele sõnad on ikka peas." Ruti Soeveri kinnitusel on ta poeg kõik oma valikud elus ise teinud.
"Mina olen rahul, kui Raulil tema valikutes hästi läheb," on ema hääles tunda poja üle uhkust.
Raul Puusepa klassivenna Nõo Keskkooli päevilt, ASi ML Arvutid juhatuse esimehe Mait Rahi sõnul ei eksponeerinud Raul kooliajal end kunagi. "Seepärast ei oska ma mingit väljapaistvat koolijuhtumit Rauli puhul välja tuua," räägib Rahi. "Küll aga oli ta koolis väga töökas ja sihikindel. Ta oli lahtise peaga ja mitte sugugi tuupur."
Puusepp ise on seda meelt, et temas ei olegi tegelikult midagi huvitavat. "Olen tavaline inimene, kes elab perele ja tööle, ja kel pole huvitavaid hobisid," kehitab ta õlgu. Ainus hobi, millega ta Tartus ülikooliõpingute ajal agaralt tegeles, oli karate. "See oli tol ajal selline keelatud ala, nii et trennis käisime salamahti kusagil raudteejaama taga keldris," meenutab Puusepp.
Abikaasa, Tartu Ülikooli Kliinikumi sisekontrolliteenistuse direktor Ülle Puusepp ütleb, et töö on tema mehele oluline, kuid pere on esikohal. "Raul on rahulik, tasakaalukas ja kõrge pingetaluvusega inimene," iseloomustab Ülle Puusepp. "Ma imetlen, kuidas ta näiteks pärast pikka ja pingelist tööpäeva pisipoega magama paneb."
Nii kuulebki lasteaiast viilida ihkav Karl Kristjan õpetlikku lugu, miks ikka sinna minna tuleks.
Nõo Keskkooli direktor tegi 1986. aasta lennu kahele lahtise peaga poisile, pinginaabritele Raul Puusepale ja Martti Raidalile ettepaneku minna Lumumba ülikooli.
Eesti ENSV-le oli seal ette nähtud kaks kohta füüsika erialale. Põhimeelitusena käis koolijuht välja veksli, et sisseastumiseksameid tegema ei pea.
Tallinna komsomolikomiteesse jõudes selgus aga, et tegelikult saab Moskvas õppida vaid üks inimene. Poisid läksid koridori ja tõmbasid liisku - õnn naeratas Raulile.
Moskvas sai Puusepp aga teada, et tuleb ikka eksameid teha. "Nägin, et pea kõik tudengikandidaadid on parteinomenklatuuri võsud, kelle teadmised piirdusid matemaatika algtõdedega, ja kui mulle anti mõista, et minu tulevane saladustega looritatud töö saab olema välissaatkonnas, otsustasin siiski tagasi tulla," meenutab Puusepp.
Raul Puusepp leidis Tartu ülikoolis rakendusmatemaatikat õppides paralleelkursuselt abikaasa Ülle. Martti Raidal on tuntust kogunud Eesti teadlasena, kes osaleb Šveitsis ainulaadse tuumakiirendi katsetuste ettevalmistusgrupis.
Kõigi aegade parim majandustulemus tuli tänu mõned aastad tagasi tehtud õigetele otsustele ning investeeringutele, on ASide Tallinna Kaubamaja ja Tartu Kaubamaja juhatuse esimees Raul Puusepp veendunud.
Õigete otsustena nimetab Puusepp eelkõige kaubamajade ja Selveri eraldamist, juhtimisstruktuuri muutust, Viru keskusse laienemist ja Tartusse uue kaubamaja rajamist.
"Ka meie majas oli inimesi, kes ütlesid Tartu uue kaubamaja kohta näiteks, et ostsime krundid oksjonilt liiga kallilt, et ehitame liiga suure hoone ja et kaubamaja võtab enda alla liiga suure pinna," räägib Puusepp.
"Praegu, pärast esimest täisaastat tõdeme, et maja on juba väikeseks jäänud ja meie oma pind võiks olla samuti suurem."
Eelmise aasta tähtsamad otsused Tallinna Kaubamaja jaoks olid Lidli kruntide ostmine Eestis ja Lätis ning Kia autode müügiõiguse omandamine.
"Turg ei ole ainult Eestis ja kauplema ei pea ainult kaubamajas ja super- ning hüpermarketites," põhjendab Puusepp strateegilisi oste. "Kui kontsernis on sisemist jõudu ehk tugev meeskond ning raha, siis miks mitte otsida uusi tegevusvaldkondi."
Esialgu julgeb Puusepp välja öelda, et lisaks Kia autodele lisandub tänavu kindlasti uusi automarke.
Väga oluliseks peab Puusepp klientide usaldust. Eelmise aasta novembris krediitkaardiga turule tulnud Tallinna Kaubamaja on tõstnud püsiklientide arvu täna ligi 290 000ni.
Aasta tagasi oli kaubamajal kolmandiku võrra vähem kliente.
Raul on suutnud moodustada tugeva meeskonna, mis mõtleb ühtmoodi. Tal on väga positiivne omadus olla tasakaalustavaks jõuks, mis hoiab meeskonda koos. Raul ei suru otsuseid käsukorras peale - valdav osa kaubamajades tehtud otsustest on sündinud konsensuse alusel.
Raul on osav diplomaat. Ta on võimeline vastu võtma julgeid otsuseid, kuid kui keegi on tülli läinud, oskab ja suudab ta lepitada tülitsejaid ning suunata leidma rahu.
Tunnen Rauli ajast, kui ta veel Leksis töötas. Oleme küll konkurendid, kuid käime perekonniti läbi. Seda enam, et meie kodud on lähestikku ning meie koerad - minu airedale'i terjer ja Puuseppade kuldne retriiver - armastavad koos mürada.
Raul on väga perekeskne inimene, kes püüab võimalikult palju kodus olla. Ta on rahulik, tasakaalukas, järjekindel. Kindlasti pole ta autokraat, vaid meeskonnatöö tegija, kes küsib ja hoolib palju teiste arvamusest. Ta on positiivses mõttes kaval: välise rahulikkuse ja tagasihoidlikkuse taga on tegelikult peidus ettenägelik ja planeeriv juht, kes ei ütle alati välja, mida ta mõtleb. Aga ma kinnitan - ta mõtleb. Ja mõtleb häid otsuseid välja ning need on Tallinna kaubamajale kasuks tulnud.
Meie ühiseks nimetajaks on see, et oleme mõlemad reaalainete eriklassi lõpetanud. Tõsi, mina Rakveres matemaatikaklassi ja kümme aastat varem. Ilmselt seob meid see, et oleme realistid, ei hõlju pilvedes ega armasta tühja juttu.
Raul on tore poiss, tema peale võib loota. Ta on tähelepanelik kuulaja. Ja samas pole ta nii rumal, et kipuks nõu andma. Ta pigem püüab oma arvamust välja öelda, surumata aga seda peale.
Lävime perekonniti üpris tihti, oleme käinud koos reisidel. Kuna meil mõlemal on suhteliselt istuv eluviis, siis püüame oma tegemisi vabal ajal sättida nii, et näiteks Aura ujumisbasseinis kokku saada.
Ah jaa, just meie köögi laua taga istudes küpses Raulil omal ajal otsus võtta vastu pakkumine hakata Tartu kaubamaja juhiks. Mina veel kiitsin takka, et mine-mine, et julge hundi rind on rasvane.
Mina pakkusin teda omal ajal enda asemele Tartu Kaubamaja juhtima ning mina ta ära rääkisin. Ma arvasin juba siis, et ta on väärikas järglane ja ma ei eksinud.
Raul on vaikne, aga sisukas. Temas on tippjuhile vajalikku põhjalikkust ja järjekindlust: kord tehtud otsused viib ta ellu. Mul on Rauliga jäänud inimlik suhe tänaseni. Ma ei tea kedagi, kellele Raul oleks halvasti öelnud või kurja teinud.

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Podcastid

Tagasi Äripäeva esilehele