Uus lehekülg Eesti kunstioksjonite ajaloos

Tiina Kolk 26. jaanuar 2007, 00:00

Järgmisel teisipäeval toimub Haus Galeriis väga huvitav kunsti enampakkumine - kogu oksjonikollektsioon koosneb Eduard Wiiralti teostest. Mõned neist 22 tööst on haruldased ja vähetuntud.

"Viimastel aastatel on kunstikogujad üles näidanud üha suuremat huvi Wiiralti loomingu vastu ja kuna meie galerii oksjonivalikuisse on pakutud tema üsna haruldasi teoseid, siis otsustasimegi korraldada enampakkumise ainult Wiiralti töödest," selgitab Haus Galerii juhataja Piia Ausman.

Oksjoniga kaasneb väga paeluv näitus, kuhu lisaks haamri alla minevale graafikale on koondatud ka erakogudest pärit joonistusi, monotüüpiaid ning üks rariteetne kooliaegne maal. Väljapanek tutvustab läbilõiget Wiiralti loomingust alates õpinguaastaist Tallinna Kunsttööstuskoolis (varaseim töö "Viiralt ja Sink", 1917) kuni viimase teoseni "Rahutus" (pehmelakk, 1952) ning esitleb tema mitmekesist kunsti. Hausis eksponeeritakse Wiiralti haruldusi "Pallasest", Pariisi-perioodist, reisidelt Marokosse (1939) ja Lapimaale (1946) ning sõja-aastatel Eestis valminud graafikat.

Oksjonitööde rida algab varase perioodi linoollõikega "Hobused", mis valmis 1920. aastal, ning jätkub populaarsete tõmmistega "Neegri pea", "Absindijoojad" "Tiiger kassiga", "Kaameli pea", "Eesti neiu", "Monika" jt. Teoste alghinnad ulatuvad 17 000 kroonist kuni 85 000 kroonini.

Haus Galerii muudab oksjonireeglistikku nii ostja kui ka müüja jaoks, ühtlustamaks seda rahvusvahelisel kunstiturul toimivaga.

Ostja jaoks on oluliseks muutuseks see, et tema pakutud haamrihinnale, mis seni oli ka teose lõpphind, lisandub Haus Galeriis nüüdsest 10% buyers premium'i. "Buyers premium ei ole läbi räägitav, see on oksjonikorraldajale garanteeritud tasu haamrihinnalt," selgitab galerist.

"Kuna teose hinna otsustab ostja, siis tema jaoks uuendus olulisi muutusi kaasa ei too. Buyers premium nõuab ümberharjumist pakkumiste tegemisel - ostja peab teose lõpphinna pakkumisel arvestama ka lisanduva 10%ga ning tegema oma otsused vastavalt sellele. Buyers premium määratakse ka alghinnaga ostude korral. Galerii jaoks tähendab see aga vabamaid hinnaläbirääkimisi müüjaga," nendib Piia Ausman. Kuni 30. jaanuarini on kõik oodatud saama osa toredast Wiiralti-näitusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing