Koppel: Balti turgudel täiuslik torm

Investeerimispanga Suprema aktsiastrateeg Peeter Koppel märkis, et tema hinnangul on nüüd kätte jõudnud aeg, mil Skandinaavia päritolu investorid leidsid, et Baltikumis on asjad vist halvasti.

Koppel kommenteeris, et esiteks liikus mõni aeg tagasi turg äkitselt miinusesse, teiseks jooksis uudistest läbi sõna "devalveerimine," ning kolmandaks on tekkinud voog uudiseid, mis viitavad Balti riikide majandustes valitsevatele riskidele. Neljandaks lisab negatiivsusele hoogu juurde ka globaalne kontekst, mis on aktsiate suhtes vähemalt näiliselt äkiliselt halvenenud. Selline olukord on Balti turgude suhtes justkui täiuslik torm ning lähiajaks midagi just positiivset ei ennusta.

"Kui aga vaadata seda, mis globaalselt toimunud on, siis ausõna - ma ei saa aru, miks peaks meel must olema," tunnistas Koppel. See, et Hiina turg on üleostetud ning valuatsioonid on olnud liig, mis liig, on olnud teada juba mõnda aega. USAs toimunud langus - veidigi kogenum tegija vaatab, et kui paarsada päeva pole olnud üle paariprotsendilist langust, siis ajalooliselt vaadeldes on selline situatsioon erakordne ning pole seega ilmselt ka jätkusuutlik.

Samas fundamentaalselt pole Koppeli sõnul näiteks arenevatel turgudel laiemalt häda midagi. Võtame kasvõi selle sama Hiina - see, et aktsiahinnad seal kukkusid ei tähenda, et sealsel majandusel midagi häda oleks. Inflatsioon on kontrolli all ning majanduskasv on tugev. "Minu väide on see, et praegu on tegemist arenevatel turgudel korrektsiooniga (mitte trendimuutusega!), mis ei saa olema nii sügav, kui näiteks eelmise aasta kevadel. Aktsiad on jätkuvalt näiteks aasta perspektiivis eelistatud varaklass ning aktsiatest eelistan arenevate turgude aktsiaid. Kui eelmisel kevadel langesid arenevad turud läbilõikes ca 25%, siis ma ei imestaks, kui käesoleva aasta korrektsioon on isegi kuni poole väiksem," kommenteeris Koppel.

Lõpetuseks märkis strateeg, et tulles tagasi Balti riikide juurde, siis mõningate ettevõtete valuatsioone võib isegi ülalmainitud riske arvesse võttes praeguste hinnatasemete juures pidada vastuvõetavateks.

Hetkel kuum