Los Angelese raamatukogus olev 16. sajandist pärit
merekaart tõestab, et esimesed eurooplased, kes Austraaliasse jõudsid olid
portugallased, mitte britid ega hollandlased.
Uues raamatus nimega "Beyond Capricorn" kirjutatakse, kuidas kaart, kuhu on täpselt märgitud Austraalia idarannik, koos portugalikeelsete märkmetega, tõestab, et Portugali meresõitja Christopher de Mendonca juhtis neljast alusest koosneva laevastiku Botany lahte aastal 1522, peaaegu 250 aastata enne briti kapteni James Cooki sinna jõudmist.
Raamatu autor ja austraallane Peter Trickett ütles, et kui ta suurendas pisikest kaarti, tundis ta ära Botany lahe piirkonna Sydneys, kus Cook kuulutas Austraalia Suurbritannia osaks aastal 1770, vahendas Reuters.
Trickett leidis kaardi kui ta külastas kaheksa aastat tagasi Canberra raamatupoodi. Tema sõnul oli poes koopia Vallardi atlasest, mis koosnes 15 käsitsi joonistatud kaardist, mis kujutasid tol ajal tuntud maailma. Atlas koostati Prantsusmaal enne 1545. aastat. Trickett usub, et Atlase koostajad paigutasid kaks portugallaste kaarti valesti ja arvutit kasutades tõstis ta need ümber, välja tuli täpne Austraalia idarannik.
Mendonca avastust hoiti salajas, et takistada teistel eurooplastel uutele maadele jõudmist, usub Trickett. Ka väidab ta, et tema teooriat tõestavad portugali 16. sajandi esemed, mis on leitud Austraalia ja Uus-Meremaa kallastelt.