Valikuliselt emotsionaalne

Marko Liibak 19. aprill 2007, 00:00

Pikka aega suurettevõtteid juhtinud Peeter Tohver peab endale iseloomulikuks, et küsib kolleegidelt kolm päeva pärast olulist koosolekut, kus võeti vastu otsus mõne uue projektiga tegelema hakata: "Kaugel selle asjaga on, kaks nädalat räägime sellest juba!" See on Tohveri viis muretseda, sest ta tahab olla kindel, kas kokkulepitud ideede teostamisel ollakse jätkuvalt ühtemoodi ja alginnuga tegevuses.

Optimaalseks tööajaks peetakse viite aastat, Tallinna kaubamajas olite kuus aastat, Falckis jookseb seitsmes aasta…?

Kuhu te jõuda tahate?

Asju pole veel pakkima hakanud?

Siiamaani on huvitav olnud. Kui sul on oma meeskonnaga täita mingi ajaline, emotsionaalne või projektipõhine eesmärk, siis üldjuhul igav ei hakka. Kui aga eesmärki enam ei ole, vaatab igaüks, kuidas edasi minna.

Aga üldiselt olen nõus küll, et viis aastat on optimaalne aeg ühes kohas töötamiseks.

Ajakirjaniku tulekuks Te ei koristanudki töölauda ära?

Kogemus on selline.

Milline?

Elu tuleb võtta sellisena, nagu ta on. Mulle ei meeldi potjomkini külad - ei eraelus ega ettevõtluses. Vähemalt tuleb püüda olla selline, nagu oled. Suuremalt jaolt see ka õnnestub.

Kuu aega tagasi viskasin küll seitse aastat vanad paberid, mida ma polnud elus avanud, kapi pealt ära. Kunagi kui need kogutud said, arvasin, et läheb vaja. Kuid sellega ma ei valmistunud intervjuuks.

Siia aknalauale olen kogunud isiklikud ning olulisemad aukirjad ja tänuavaldused, need on äraviskamiseks liiga tähtsad, mälestuseks kingitu. Ei tähtsusta neid üle ka, kuid imelik oleks ära visata. Firmaga seotud tänukirjad oleme pannud seintele üle maja.

Teile endale on tänuavaldused tähtsad, kuid kuivõrd ise tänu avaldate, kiidate, innustate?

Sellega on mul suhteliselt kehvasti. Alati olen selleks põhjuse leidnud - kui inimene teeb tööd, peab ta seda hästi tegema. Ja kui inimene teeb hästi tööd, tundub see ju normaalne ning imelik oleks selle eest tänada.

Ju siis seni on mul hästi läinud, et olen töötanud koos inimestega, kes teevad oma tööd hästi.

Aga ma olen õppinud ning sundinud end rohkem tänama, ehk rohkem kiitnud kui kümmekond aastat tagasi. Sundinud selles mõttes, et tuletanud endale kellegi tänamist meelde. Ja see on tekitanud hea tunde nii endale kui ka inimesele, kel pärast kiitust silmad säravad.

Ma oskan tänada küll, kuid küsimus on, kuhu latt on tõstetud.

Te olete siis lati päris kõrgele tõstnud?

Ettevõtete puhul küll jah. Minu vastutada on olnud väga paljude inimeste heaolu või töörõõm, et nad tahaksid tööd teha ja tööl olla.

Te olete olnud läbi karjääri peamiselt palgatöötaja, miks pole omanikuna kätt proovinud?

Ma olen ilmselt piisavalt laisk olnud. Minu eesmärgiks on töötada inimestega, et selle läbi tulemust saavutada. Seega olen pühendunud tegevjuhtimisele ja püüan teha seda maksimaalselt hästi. Ja kui ma seda hästi oskan, miks mitte seda oskust kasutada.

Ühtegi omaäri ideed pole ka tulnud?

Ideed tulevad mul seoses praeguse töö ja ülesannetega. Arvan, et suudan arendada küll ettevõtteid ja neid kooslusi, kus ma töötan. Neid ideid piisab. Meil räägitakse tihti, et kui oled äriomanik, oled sa looja ning kui tegevjuht, oled direktor. Tegelikult see ei ole nii. Ka tegevjuht on looja, sa lood tuhandete inimeste, masinate või olukordade kaudu mingit tulemust.

Kuhu Te tahate ettevõtluses jõuda?

Ma tahan olla usaldusväärne ja hea juht, tugeva mainega. Minu nimi ja mu maine on mulle väga tähtsad. Arvan, et ma ei ole teinud midagi, mis võiks neid kõigutada. Tegevjuht peab olema usaldusväärne ja lojaalne mõlemale poolele ehk siis nii omanikule kui ka töötajatele. Kui seda ei tehta, tuleb mujale tööle minna.

Tõesti olete mainet hoidnud - te ei ole ajakirjanduses skandaalidega silma paistnud?

Ma olengi suhteliselt igav tüüp. Vastikult igav ning teil polegi seal midagi minust kirjutada. No midagi ehk kuskilt kindlasti leiab, kuid tõesti, skandaalidest olen püüdnud hoiduda.

Teid teatakse emotsionaalse juhina, on see kuidagi takistuseks olnud?

Võib-olla küll. Ma ei suuda eriti kaua oma tundeid vaka all hoida ning ütlen välja, mida mõtlen. Ütlemisi enam muuta ei anna.

Mul on olnud telefonivestlus ühe suure kliendiga. Mulle tundus, et tal ei ole õigus ning ma rääkisin temaga mitte küll halvasti, kuid mitte piisavalt diplomaatiliselt. Pärast seda kõnet meil seda klienti enam ei olnud. Nii et teenindajale täiesti mittesobiv käitumine.

Aga kindlasti on elukogemus mind natuke rahulikumaks teinud.

Peeter Tohver on Eesti tippjuhtide hulgas ühe pikema töökogemusega. Peeter oskab juhina väga hästi moodustada meeskonda, samas koondub ka meeskond tema ümber.

Kui Peeter Tallinna Kaubamajast lahkus, läks osa töötajaid temaga Falcki kaasa ning mina olen neid näinud ainult rahulolevatena. Meeskonnatöö ongi tema tugevaim külg ning see teebki temast hea juhi kõigi teda ümbritsevate jaoks. Peeter ei trügi kunagi esiplaanile, ta on tagasihoidlik ja pole edev. Ta on tagasihoidlik ka oma sõnavõttudes. Juhina näeb ta hästi tervikut ning ajas kaugemale ette.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing