Eesti aukonsul USAs Jaak Treiman leiab, et
Venemaa peab tunnistama oma süüd Eesti okupeerijana.
"Probleem on, et Venemaa ei ole vabandanud või tunnistanud, et nemad olid süüdi. Nad on oma ajalugu õpetanud ja see toob reaktsiooni," ütles ta.
"Minu arust kõige tähtsam on, et Venemaa ei võltsiks ajalugu, nii saaks edasi minna. Kohalikud venelased tunnevad, et neid ei võeta vastu ja võib-olla on see õige. Aga kõigepealt tuleb tunnistada, mis on tehtud, et mõlemad rahvad saaks edasi minna. Mis on juhtunud, on juhtunud, ei ole mõtet võidelda," lisas ta.
Tema sõnul saab kõige paremini edasi minna siis, kui ajaloos juhtunust on arusaam ühine. "Niikaua, kui üks pool arvab, et sõdur sümboliseerib kõike head ja teine pool näeb sõduris vaid halva sümbolit, ei saa pooled kunagi kokku," oli aukonsul veendunud.
Treimani sõnul tuletab pronkssõdur eesti rahvale meelde Hitleri-Stalini kokkulepet, samuti ka seda, kuidas Vene sõdurid olid Saksamaaga ühel poolel. Samuti tuletab see mälestusmärk tema sõnul meile meelde 14. juunit, küüditamisi ja Siberit. Treimani sõnul meenutab pronkssõdur ka seda, kuidas Eesti majanduslik areng peatus ja Soome arenes samal ajal edasi.
See kõik oli osaliselt Nõukogude Liidu sõdurite tehtud, kes tegid seda, mida Moskva käskis neil teha, kinnitas aukonsul. "Need olid Liidu sõdurid, kes täitsid käsud. On arusaadav, et Eesti rahvale see sõdur ei meeldinud," ütles Treiman aripaev.ee-le.
Kas pronkssõduri küsimust oleks saanud kuidagi teistmoodi lahendada, Treiman ei tea, sest elab mitu tuhat miili eemal. "Võib-olla oleks olnud võimalik hoida kuju ja panna silt kõrvale, et see oli Eesti mees, kes põgenes Nõukogude liidust Soome või Rootsi, kes saadeti tagasi ja küüditati Siberisse, nagu pakkusid Soome ajalehed," arutles Treiman.
Eestis toimunud rahutuste kohta arvas enamuse elust USAs Californias elanud mees, et need ei olnud üldse hirmsad. "Californias toimub hullemaid rahutusi ja meeleavaldusi," lisas ta.