Uudse päikesepaneeli leiutajad soovivad rajada miljarditehase

Mariliis Pinn 03. mai 2007, 00:00

Öpiku sõnul on eestlased teinud revolutsiooni päikseelementide tehnoloogias - valminud on uudne monoteratehnoloogia.

"Põhiküsimus on hind, eesmärk on muuta päikesepaneel odavamaks," tutvustas ta edasisi arenguid. "Aastaiks 2015-2025 peaks päikesepaneel olema selline kaup, mida saaks poest osta."

Eesti teadlased soovivad siin väljatöötatud tehnoloogia tootmiseks tehase püsti panna. "Mõtted liiguvad, aga mõtted nõuavad palju raha. Miks mitte olemasolevat monoteratehnoloogiat rakendada," lisas Öpik.

Tehase Eestisse ehitamine nõuaks 200-300 miljonit eurot ehk 3-4,5 miljardit krooni. "Siin ei ole vaja mitte ainult Eesti riigi, vaid ka muude investorite investeeringut. Tahame, et Eesti valitsus tunnustaks ja toetaks päikeseenergeetikat kui ühe alternatiivse energia allikat. Näiteks kompenseeriks tarbijale teatud osa päikeseelemendi maksumusest, nagu teevad seda progressiivsed riigid," lisas ta.

Samas ei ole mõistlik ainuüksi Eesti tarbeks tehast käivitada, peab Põhjamaadega koostööd tegema.

Huvi asja vastu on näidanud California investorid. Asja käis Eestis uurimas Eesti aukonsul USAs Jaak Teriman. "Senine on näidanud, et kõik on võimalik. Kuid tuleb teha veel põhjalikumaid uuringuid, kas ärist asja saab, ja on veel palju küsimusi," ütles ta.

Tehnoloogiast on huvitatud ka Saksamaa ja Prantsusmaa ettevõtjad. "Kui me ei saa toota Eestis, tuleb kaaluda muid võimalusi ja toota mujal," rääkis Öpik. Tema sõnul kaotaks Eesti kindlasti ühe suurema kõrgtehnoloogilise rakenduse ja teatud määral ka töökohti. "Tehas peaks tulema Eestisse, eriti kui me tahame liikuda teadmistepõhise ühiskonna poole," ütles teadlane.

Juba teevad eestlaste tehnoloogiaga katseid hollandlased, tööstuslikku toomist siiski veel ei toimu. "Hollandlased ei ole valmis investeerima ja arendama Eestis, võib-olla on nad nõus seda tegema Hollandis, kuid tahame tehase siiski rajada Eestisse ja otsime teisi investorid mujalt," lisas Öpik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing