Milliseid töid tuleb teha juunikuus roosiaias?

Christi Unt 04. juuni 2007, 00:00

Kuumal ajal taimi istutades on soovitatav jätta põõsa ümber kausjas lohk, sest siis voolavad kastmisvesi ja ka sademed otse istiku juurtele. Pärast kastmist tasub suurema veeaurustumise tõkestamiseks katta roosivarte ümbrus kuiva mullakihiga.

Roosidele meeldivad päikesepaistelised kasvukohad, suurte puude all jäävad nad kiratsema, sest puude pindmised juured tõmbavad rooside mullast kõik toitained ja energia endale. Näiteks kasest isegi kümne meetri kaugusel on rooside kasvatamine keeruline. Headeks naabriteks ja nn taustataimedeks on neile okaspuud, elupuude ja kadakate erinevad vormid.

Koduaeda on mõttekam paigutada pigem vähem roosisorte, aga mitu taime ühest sordist kokku, nii mõjuvad nad keset suurt muruplatsi lopsakamalt kui üksikud nukrad isendid. Suurtes rosaariumides kasvatatakse neid ikka grupiti. Hakatuseks võiks roose kolmekaupa kolmnurka kokku istutada. Õiteilu nautija ei oska õieti hinnatagi, mitu taime põõsa moodustavad.

Põuastel suvepäevadel peab roose regulaarselt kastma kas hommikuti või ennelõunal. Õhtuse kastmise tagajärjel võivad liigniiskusest tingituna hakata levima lehehaigused.

Muidugi aitab mulla õiget niiskusrežiimi säilitada mullapinna multšimine kuni 10 cm paksuse puukoorekihiga. Nii paks kiht on vajalik tõkestamaks umbrohtude levikut. Roose peab ka väetama: granuleeritud väetistega kord kuus, kastmisväetistega vähemalt kord nädalas.

Samuti on vajalik rooside pritsimine. Juunikuus võiks Topasi lahusega tõrjuda jahukastet ja Score'iga tahmlaiksust. Oma aias nägin juba lehetäisid ja kasvuhoonekarilast, kelle vastu aitab ühekordne Fastaciga pritsimine.

Õiteilus roosidega on nähtud vaev kuhjaga tasutud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing