Läti arstid tulevad kapist välja makse maksma

Harry Tuul 14. juuni 2007, 00:00

Nimelt tuli juba mõni päev pärast traumatoloogia ja ortopeedia kliiniku peaarsti Zatlersi nimetamist koalitsiooni presidendikandidaadiks mais välja, et ta on võtnud aastate jooksul patsientidelt vastu rahaga täidetud ümbrikke. Zatlersi väitel on tegu tänukinkidega patsientidelt.

Zatlers valiti presidendiks üheksa päeva pärast kandidaadiks nimetamist, mistõttu korruptsiooni ennetamise büroo (KEB) ei jõua tema sissetulekute uurimist lõpule viia presidendiks vannutamise ajaks juulis.

"Kontrollimine kestab teist nädalat, aga tavaliselt kulub uurimiseks mitu kuud," teatas büroo juht Aleksei Loskutov eile. "Igatahes on selge, et ametisse vannutamise ajaks see kindlasti lõpule ei jõua."

Skandaali valguses toimus teisipäeval lausa kaks diskussiooni, mis olid pühendatud tänukinkidele meditsiinis. Arstid, maksuamet ja tervishoiuministeerium plaanivad nähtuse legaliseerida. Ainult KEB on ajalehe Diena andmetel selle vastu.

Rahandus- ja tervishoiuministeeriumi loodud töögrupp peab ühise positsiooni välja töötama 1. juuliks. Seejuures on tehtud ettepanek kehtestada üleminekuaeg, kui rahalistelt kingitustelt makse ei maksta või tehakse seda väga väikeses ulatuses.

Läti Arstide Ühingu eestvedamisel kokku kutsutud foorum esitas ettepaneku kingid legaliseerida ja kehtestada süsteem, kus patsient saaks maksta raha haigla kassasse arsti nimele. Makse maksta pole tarvis, et patsient ega arst ei tunneks end petetuna.

Ainukesena on legaliseerimise vastu Loskutov, kelle sõnul on mitteametlikud maksed arstidele olemuslikult vastuvõetamatud.

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Aule Kindsigo sõnul võib ka Eestis taolisel juhtumil kaasneda maksustamisrisk.

"Kuidas võiks konkreetsete eluliste asjaolude pinnalt seda maksustada, on võimalik hinnata vaid üksikjuhtumiti," rääkis Kindsigo. Tema sõnul peab selgitama, kas raha on antud üle saajale kui ettevõtjale, antud palgalisa või kingitusena või hoopis muul põhjusel.

"Tulumaksuseadus reguleerib ka selle, mis ei kuulu füüsilise isiku tulu hulka ega ole maksustatav," ütles Kindsigo. "Kui vastavalt tulumaksuseadusele on tulu maksustatav, tuleb see tuluna deklareerida."

Zatlersi saaga on alles algamas, sest ametisse vannutatud presidenti on võimalik kriminaalvastutusele võtta vaid juhul, kui sellega nõustub kaks kolmandikku parlamendist. Kas president peab ametist tagasi astuma, Läti põhiseadus ei ütle ning see jääb riigipea enda otsustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing