"Eks see on paraku tüüpiline Eesti jama, et kui raha jagatakse, on ka hulk pätte ja pettureid sabas ootamas," osutab Sagro ASi juhatuse esimees Kalle Reiter põllumajandustoetuste tülikale, aga paratamatule bürokraatiale.
Erinevalt riigis levinud nutulaulust leiab ta, et infopuuduse üle kurta ei saa. Kui põllumajandustootja ikka kuulub mingisse erialaliitu, siis sealt peaks kõik vajaliku info toetuste kohta kätte saama.
Samas soovib Reiter rohkem nõustamist toetuste taotlemisel, kuna kõik määrused on suhteliselt raskesti tõlgendatavad.
Liiatigi on Reiteri kinnitusel otsetoetused põlluhektari kohta väikesed. "Varem oleme taotlenud eurotoetusi ja ka saanud. Viimasel ajal aga pole seal eriti raha," räägib ta.
PRIA peadirektori Jaan Kallase sõnul pakub asutus 66 erinevat toetust, mille taotlemisest kuni kättesaamiseni kulub aega sõltuvalt toetuseliigist ja andmete keerukusest kolmest kuust kahe aastani.
Põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup soovitab lisaks internetis kättesaadavate dokumentidega tutvumisele pidada nõu atesteeritud konsulendiga.
Konsulent konkretiseerib taotleja tegutsemissuuna, selgitab asja majanduslikku tausta ja vajadusi. Lisaks aitab konsulent taotlejal äriplaani olemasolul täita toetuse taotlused.
PRIA kodulehel on tema seletusel 70leheküljeline dokument "Abiks taotlejale", kus iga toetusliigi puhul on kirjas, kuidas taotlust täita, missugustele tingimustele peab vastama ja muu vajalik info. Muu hulgas ka selle kohta, mismoodi peab maa olema hooldatud, kui raha käes.
"Üks osa toetusi antakse põllul või laudas loomade kasvatamise eest. Teine osa on maaelu arengu toetused, mida antakse inimestele investeerimiseks, näiteks uue masina ostmiseks," selgitab Oopkaup. Raha makstakse taotluse heakskiitmisel siis, kui taotleja on tõestanud, et kõik on tehtud reeglite järgi ja plaan on ellu viidud.
Vajalik on ka omaosalus, mille suurus sõltub meetmetest. Ühiskonnale kasulikumate investeeringute korral makstakse toetust kuni 90 protsenti, aga näiteks omale traktori ostmisel umbes 50 protsenti.
Eriti soovitab Oopkaup toetusi taotleda tootmise kaasajastamiseks. Teisalt aga hoiatab ta käitumast rahaga puhtalt oma äranägemise järgi.
Hetkel kuum
Linn tahaks ka, aga odavamalt
Fond teeb S&P 500-le silmad ette
Kallase kinnitusel on PRIA toetuse järelkontrolli periood kümme aastat. "Kui näiteks kaheksal aastal on tingimused täidetud, aga üheksandal petad, siis nõutakse tagasi kogu üheksa aasta toetus," avab ta petja karistamise mehhanismi.
Tema tõdemusel siiski päris tahtlikke valetamisi toetuste taotlemisel olnud ei ole. Pigem on tegemist inimlike eksimustega.
"Taotlemise süsteem ongi sellepärast keeruline, et selgitada kavatsused," selgitab ta eksimatu otsuseni jõudmise teed. Näiteks praegugi on kohtumenetluses lausa kolmeaastaseid juhtumeid.
Eriti paneb Kallas taotlejale südamele andmete täpsust ning meenutab, et kõige eest vastutab eeskätt taotleja. "Meie räägime vaid vormistamisest ja püüame aidata nii palju kui saab. Lõppsõna ütlevad Euroopa Komisjoni audiitorid."
Mul on 105 hektarit haritavat maad. 40 hektarit kartuli all, ülejäänud on vili. Ei ole veel eurotoetusi küsinud, seni olen oma raha eest kõike teinud. Nüüd aga tunnen, et tuleks taotleda tehnika uuendamiseks. Vaja oleks kivikoristajat ja sügavkobestit. Samuti uut traktorit, nii 170-180hobujõulist, mis kobestit vedada jaksaks. Vähemalt kaks miljonit oleks vaja. Üks põhjus, miks ma seni taotlenud ei ole, on infopuudus, mida on võimalik taotleda ja mis tingimustel. Osalt võib-olla olen ka ise süüdi, et pole hoolega otsinud, aga ega keegi pole pakkunud ka.