Tõnis Arnover • 5. august 2007 kell 22:00

USA järelevalve e-side üle maailmas tugevneb

President oli esindajatekojale tugevat survet avaldanud, et vabariiklaste algatatud ja reedel senatis heaks kiidetud terrorismivastase võitluse seaduse parandused saaksid laupäeval toetuse ka demokraatide kontrollitavas alamkojas. Nii ka läks. Ehkki enamik demokraate oli seaduseelnõu vastu, leides, et see on vastuolus põhiseadusega ja kodanike õigustega, võeti eriteenistuste volitusi tundvalt suurendav seadus ikkagi häältega

227 : 183 vastu. Kaalukeeleks said need demokraadid, kes tuleval aastal taotlevad tagasivalimist konservatiivsetes osariikides.

Valitsuse väitel aitavad tehtud muudatused paremini rakendada uut tehnoloogiat 1978. aasta seaduse (Foreign Intelligence Surveillance Act) ellurakendamisel.

Seadus lubab USA eriteenistustel terroristide otsimise põhjendusega kuulata pealt telefonikõnesid ja jälgida e-posti ka väljaspool riigipiire, eriti kui see side käib läbi USA kommunikatsiooniettevõtete. Oluline muudatus on see, et eriteenistused ei vaja niisuguseks jälitustegevuseks enam kohtu eriluba.

Terrorismivastane võitlus on ka põhjus, miks USA hakkab alates tuleva aasta algusest esitama lisanõudeid 26 riigile, kaasa arvatud Suurbritannia, Prantsusmaa ja Saksamaa, kellega USA-l on viisavabaduse leping. Nimelt kohustab president Bushi nädalavahetusel allkirjastatud seadus neist riikidest USAsse saabuvaid ärimehi ja teisi kodanikke esitama 48 tundi enne oma väljalendu konkreetse tegevuskava.

"Madridi, Londoni ja Glasgow' terroriaktid ei jäta kahtlust, et islamiterroristidel on rakukesed kogu Lääne-Euroopas," ütles USA immigratsioonireformi liidu president Dan Stein Financial Timesile. "Paljud neist on nimetatud riikide kodanikud, kellel on võimalus viisavabalt külastada USAd," põhjendas ta USA abinõusid.

USA plaanitavat 48 tunni nõuet arvustas investeerimispanga JPMorgan Londoni esindaja Filippo Pandolfini. "See abinõu tekitab suuri ebamugavusi. Niisugustel ärireisidel on plaanidest raske kinni pidada, sest need lihtsalt muutuvad nii ruttu," põhjendas ta.

Uus seadus nõuab edaspidi ka USAsse meritsi ja õhu kaudu saabuva kauba läbivaatamist juba enne, kui neil lubatakse riiki siseneda. Euroopa ja Aasia riigid on juba teatanud, et kohustuslik kaupade läbivaatus aeglustab nende kohaletoimetamist ja suurendab kulusid.

Hetkel kuum