6. august 2007 kell 7:27

Börsikommentaar: ikka ei midagi ilusat

Läinud reedene USA aktsiaturu langus nakatas täna taas Aasia.

Indoneesia aktsiaturg kukkus neli protsenti, Singapur 3,7 protsenti. Filipiinide börs langes 2,8 protsenti, järgnesid Malaisia 2,7 protsendi, Hongkong 2,5 protsendi ja Tai 2,2 protsendiga. Ühe ja kahe protsendises langusvahemikus olid Taiwan, Lõuna-Korea, Austraalia, India, Uus-Meremaa ja Vietnam. Jaapani aktisaturg langes 0,3 protsenti nagu ka Pakistan, 0,4 protsenti langes Sri Lanka.

Põhjendatult peaks küsima, miks me ei näe langejate seas Hiinat? Hiina aktsiaturg kerkis ühe protsendi võrra. Aga ega suure tõusuga Hiina aktsiaturule välismaalased ligi ei pääsegi - ei ostma, ega müüma, neile avab tee vaid käputäis suure turuväärtusega aktsiad, millega tehakse tehinguid Hongkongis, USAs ja Londonis. Hiinlased ei näe ilmselt selles ohtu, kui ülejäänud maailmas probleemid on, eriti nende kaupade lemmiktarbija USA murul.

Aasia languse põhjuseks on ikka kestev USA krediidituru olukorra pingestumine, millest ripuvad kinni ka eluasemete hinnad ja ettevõtete ülevõtmistehingud.

Selline huvitav situatsioon valitseb, et keegi ei tea, kelle käes need rämpshüpoteekvõlakirjad või nendele ülesse ehitatud tulevikutehingud. Pankadel, maaklerfirmadel ja fondidel paistab käimas olevat uurimine, kui suur on nende risk seoses selle kraamiga.

Saksamaal asusid konkurentidest pangad päästma 3,5 mld euro suuruse päästmispaketiga IKB panka, kuna too avastas enda kõrge riski ja avatuse USA rämpshüpoteekvõlakirjade suhtes. Saksamaa rahandusministri poolt nädalavahetusel kokku kutsutud pankade juhid arutasid päästepaketti. Koosolekul hoiatas FT.com sõnul Saksamaa finantsinspektsiooni juht Jochen Sanio rängima panganduskriisi eest pärast 1931. aastat.

Austraalias teatas sealne suurim väärpaberivahendaja Maquarie investoritele, et mõned nende fondid võivad olla kaotanud 25 protsenti rahast seoses raskustega võlakirjaturgudel. Maquarie aktisa hind kukkus 7,2 protsenti, 69,57 Austraalia dollarini.

Autor: 1706-aripaev

Hetkel kuum