Tõnis Arnover • 26. august 2007
Jaga lugu:

Läti rikkaimad on venekeelsed pankurid

Teist aastat järjest juhib Läti rikaste edetabelit Parex Banka suuromanik Viktor Krassovitski. Aastaga on tema vara kasvanud 405 miljoni krooni võrra ja on nüüd 4,6 miljardit krooni. Krassovitski alustas 1991. aastal Riia raudteejaamas valuutavahetuspunkti rahavahetajana. Huvitav on see, et Lätis ei kuulu talle ei maad ega kinnisvara, kõik on tema pereliikmete nimel. Samuti on ta aastaid vältinudmeediaga suhtlemist.

Parex Banka on Lätis SEB ja Swedbanki järel kolmas pank. Augusti algul liikusid kuuldused, et Vene Alfa pank tahab seda ära osta. Parex Banka nimetas kuuldusi alusetuks.

Teisel kohal on Aizkraukles Banka üks omanikke Oleg Fil, kes eelmisel aastal tõusis esmakordselt 10 rikkaima sekka. Tema vara on aastaga kasvanud 743 miljoni krooni võrra, olles 2,46 miljardit krooni. Vara on kasvanud tänu panga edukusele ning kasulikele kinnisvarainvesteeringutele. Ka Fil väldib meediaga kokkupuuteid.

Kolmandal kohal on Fili äripartner Ernests Bernis, kelle vara kasv oli sama suur kui Filil ning kelle koguvara hinnatakse 2,4 miljardile kroonile. Temagi on teinud väga õnnestunud investeeringuid kinnisvarasse. Tuues ettekäändeks suure hõivatuse panga juhtimisel, ei suhtle ta meediaga.

Neljandat-viiendat kohta jagab lahku läinud abielupaar Kargin. Parex Banka kaasomanik Valeri Kargin on varem olnud rikaste edetabeli tipus. Kuid abielulahutus ja vara jagamine ülemkohtu tasemel on tema isiklikku vara märgatavalt kärpinud. Eelmisel aastal suurenes see 203 miljoni krooni võrra ja oli 2,36 miljardit krooni. Arvatakse siiski, et tema tegelik vara on märksa suurem, kuna tal on varjatult veel hulk kinnisvara.

Valeri Kargini eksabikaasa Tatjana Kargina vara on pärast lahutust võrdne eksabikaasa omaga. Talle kuulub 31 kinnisvaraobjekti, mis asuvad põhiliselt Salaspilsis ja Riias. Eksabikaasade kõige väärtuslikum vara - 40% Parexi aktsiatest - on veel kohtuvaidluse teema ja lõplik otsus võib muudatusi tuua.

Kuuendal kohal on aastaga 383 miljoni krooni võrra rikkamaks saanud Läti suuruselt neljanda panga Rietumu Banka kolmandiku aktsiate omanik Leonid Esterkin, kellel vara 2,25 miljardit krooni. Lätis suhteliselt saladuslik pankur, kes meediaga üldse ei suhtle ja fotograafe ligi ei lase. Kaks aastat tagasi müüs ta kolmandiku Rietumu aktsiatest iiri miljardärile Dermot Desmondile, kes Forbesi järgi on 1,8 miljardi dollarilise varaga maailma rikkaimate edetabelis 557. kohal.

Seitsmendal kohal on läti advokaat ja USA advokaadibüroo CB & M partner Justs Karlsons, kes ise elab USAs, kuid kelle valduses on Lätis hinnaline kinnisvara. Tema vara hinnatakse 2,16 miljardile kroonile. Muu hulgas kuuluvad talle Riia kesklinnas kinnistu Berga Bazars ja hotell Bergs ning veel kuni poolsada kinnisvaraobjekti.

Kaheksandal kohal on 1,7 miljardi kroonise varaga Sergei Zaharjan. Ta on metallurgiaettevõtte Liepajas Metalurgs suurim omanik. Kuid peale selle arvatakse tema valduses olevat veel paarkümmend kinnisvaraobjekti. Temagi ei taha meediaga tegemist teha.

Üheksandal kohal on Kirov Lipman, kelle vara suurus on 1,22 miljardit krooni. Tema põhivara moodustavad kaks aktsiapakki, üks Liepajas Metalurgsis ja teine farmakoloogiafirmas Grindeks. See rikaste hulka sattunud mees ütles, et on püüdnud sihikindlalt oma vara suurendada ning tahab elada nii, et iga päev oleks huvitav.

Kümnendat kuni kaheteistkümnendat kohta jagavad Arkadi Suhharenko, Peteris Šmidre ja Igor Buimister. Kõigi vara suuruseks pakutakse 1,17 miljardit krooni. Suhharenko on Rietumu Banka osanik ning sama saladuslik kui tema äripartner. Šmidre on loonud mobiilioperaatori Baltcom, mille ta juba seitse aastat tagasi müüs Tele2-le. Praegu jätkab tegelemist uute äriprojektidega. Igor Buimister on Trasta Komercbanka omanik, kellel on õnnestunud aastaga oma vara pea kahekordistada.

Jaga lugu:
Hetkel kuum