Majanduskasv langes 7,6 protsendini

ÄP 11. september 2007, 00:00

Eratarbimise kasvutempo aeglustus teises kvartalis esimese kvartali rekordilise tasemega võrreldes märkimisväärselt, langedes 12 protsendini, kommenteeris rahandusministeerium. Rahaliselt tuli sellise tarbimismahu kasvu saavutamiseks kulutada 16,6 protsenti rohkem.

Eesti Panga president Andres Lipstok ütles Bloomberg TV-le Eesti majanduskasvu aeglustumise kohta, et tegemist on ootuspärase arenguga ja see on kooskõlas majanduse pehme maandumise stsenaariumiga. "Eesti majanduses oli jahtumise märke näha juba aasta esimesel poolel. Pärast väga kiire kasvu perioodi on normaalne, et meie majandus kasvab lähematel aastatel mõnevõrra aeglasema tempoga," ütles Lipstok.

Lipstok lisas, et majanduse sujuva kohandumise üheks eelduseks on valitsuse konservatiivne eelarvepoliitika. "Pikemat perspektiivi silmas pidades on Eesti majandusel hea potentsiaal kasvu jätkata, sest sissetulekud on võrreldes Euroopa Liidu keskmise tasemega endiselt veel suhteliselt väikesed," lisas Lipstok.

Elanike sissetulekute kiire kasv jätkus siiski ka teises kvartalis 21protsendise palgakasvu ning tööhõive mõningase lisandumise toel. Palgatulust oluliselt kiiremini kasvasid laenud. Tarbijabaromeetri langustrend ennustab eratarbimise kasvu aeglustumist lähikuudel, kuigi pere rahanduslikku hetkeolukorda hinnatakse endiselt üliheaks. Negatiivselt peaks lähituleviku tarbimisele mõjuma ka elanike kinnisvararikkuse oodatav kahanemine.

Kuigi investeerimisaktiivsus püsis endiselt kõrgel tasemel, võivad edaspidi laenutingimuste karmistumine ning vähenev kasumlikkus sundida seniseid investeerimisplaane korrigeerima.

Väliskaubanduses jätkusid teises kvartalis eelmise kvartali arengud. Kaupade ja teenuste ekspordi panus majanduskasvu oli elektroonikaseadmete ning kütuse väljaveo aeglase kasvu tõttu endiselt tagasihoidlik. Ülejäänud kaupade väljavedu jätkus tugevas tempos.

Tegevusaladest toetas majanduskasvu enim töötlev tööstus, mis andis lisandväärtuse juurdekasvust üle veerandi.

Ehituse lisandväärtuse kasv alanes 7,7 protsendini. Selle taga oli ehitustööde mahu kasvutempo märkimisväärne vähenemine ning jätkuv ehitustegevuse kallinemine.

Majanduskasvu aeglustumise trend jätkub ka kolmandas kvartalis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing