18. oktoober 2007 kell 11:20

Veterankulgurid jätkavad Marsil tegevust

Marsil juba 2004. aastast tegutsevad kulgurid Spirit ja Opportunity jätkavad tegevust, sest NASA otsustas nende missiooni juba viiendat korda pikendada.

Seekord lükati missiooni lõppemise tähtaega kahe aasta võrra edasi. Missiooni jätkamiseks eraldati lisaks 20 miljonit dollarit, vahendas AP.

Opportunity ja Spirit on identsed päikeseenergial töötavad kuuerattalised kulgurid, mis uurivad Marsi kivimeid teine-teiselpool punast planeeti.

Kui kulgurid peavad Marsi karmidele tingimustele vastu, jätkub nende töö vähemalt 2009. aasta lõpuni. Selle aasta esimesel poolel kannatasid nad tõsiselt Marsil möllanud tolmutormi käes, mis blokeeris ära Päikese ning sundis neid uurimistöös pausi tegema.

Spirit on siiani liikunud üle seitsme ja Opportunity üle 11 kilomeetri mööda Marsi pinda. Kulgurite ülesandeks on koguda informatsiooni Marsi pinna geoloogilise ehituse kohta ning uurida kunagi mööda Marsi pinda voolanud vee jälgi. Missioon on jätkuks 1970. aastate Vikingi missiooni kahele kulgurile ning 1997. aastal Marssi uurinud Pathfinderi programmile.

Esialgu arvestati missiooni maksumuseks 820 miljonit dollarit, millele on missiooni lõpptähtaja edasilükkamiste tõttu lisandunud kokku 126 miljonit.

Hetkel kuum