Harry Tuul • 30. oktoober 2007 kell 22:00

Mõnikord konkurendid, aga siiski head sõbrad

"Balti koostöö - see väliselt ilus väljend - vajab selget sisu," ütles Ilves. Tema sõnul peitub koostöö edu võti kooskõlastamises. "Me ei pane ju näiteks üksteise lippe tagurpidi lauale, sest me teame ja tunneme üksteist selleks liiga hästi ning see omavaheline teadmine ja tundmine tulebki läbi kooskõlastatud tegevuse meie ühiseks eduks pöörata."

Kriitika oli suunatud kahele hiljutisele sündmusele, kui koostöö pole toiminud. Nii jäi ELi tippkohtumisel üle andmata Balti riikide peaministrite ühiskiri veoautode järjekordadest Venemaa piiril. Lisaks ei õnnestu kolmel majandusministril kuidagi alla kirjutada nn merevaiguprojekti tutvustavat kirja Euroopa Komisjonile, kus pakutakse välja alternatiiv Nord Streami gaasijuhtmele maismaal.

"Kas me oleme üksteisele head naabrid ja liitlased? Muidugi. Kas me oleme ka konkurendid? Mõnikord jah," ütles Eesti riigipea.

"On loomulik ja me ei pea seda pelgama, et mõnes küsimuses võib meil olla erinev arusaamine," rääkis Ilves. "Aga paljudes on see sarnane ja veel rohkemates täiesti kattuv - kasutagem neid võimalusi."

Ignalina uue tuumajaama käivitamiseks on vaja selgust ja läbipaistvust, millega Eesti ettevõtted on harjunud, rääkis president Toomas Hendrik Ilves.

Vabariigi president andis Riias Äripäevale intervjuu.

Mida arutasite seoses Ignalina tuumajaama ehitusega?

Olgugi et tegemist on Eesti ettevõtte probleemiga, edastame sõnumit, et on vaja jõuda selgusele. Äriühing peab tegema plaane ja praegu ei ole selge, mida meile pakutakse, sestap on vaja jõuda selgusele. Lisaks on tarvis asutada ühisettevõte. Aeg tiksub.

Tuumajaama käivitamine võtab väga kaua aega ja kui endiselt vaieldakse selle üle, kes saab millise osaluse ning protsess pole läbipaistev, millega Eesti ettevõtted on harjunud, siis paratamatult on Eesti Energia sunnitud kaaluma ka teisi variante. Kaua sa ikka ootad.

Peamiselt on seisnud see Leedu sisepoliitilise olukorra taga. Kas Leedu president lubas protsessi kuidagi mõjutada?

Ta avaldas lootust, et varsti saabub selgus.

Rääkisite ka peatsest Schengeniga ühinemisest.

Schengen kui rahva seas populaarseim Euroopa Liidu poliitika näitab kõige paremini, et Euroopa Liit ei ole eliidi projekt, sest toob konkreetset paranemist tavainimesele, kõige enam meie Lõuna-Eesti elanikkonnale. Brüsselisse või Helsingisse sõitvatele inimestele on passikontrolli läbimine väike asi. Aga Lõuna-Eesti tavainimene ei pea enam sõitma 15-20 kilomeetri kaugusele piiripunktini.

Hetkel kuum