Logitech ja Skype - uus tase videovestluses

Enn Heinsoo 01. november 2007, 00:00

Testisin äsja avalikustatud, Skype'i ja Logitechi koostöös sündinud kõrge kvaliteediga videovestlust, mis võimaldab pildiedastuse lahutust kuni 640×480 pikslit ja sagedust kuni 30 kaadrit sekundis.

Paraku töötab nn HQ (high quality) videovestlus vaid Skype'i uusima versiooniga ning mõne Logitechi veebikaameraga, mis võib olla kurb uudis neile, kes ostsid endale just mõne teise veebikaamera või ei soovi üle veebikaamera eest pooleteise tuhande krooni välja käia.

Kui veebikaamera eesmärgiks on regulaarne veebivestlus, on need kaamerad siiski oma hinda väärt. Esimest korda sain video kvaliteediga tutvuda ajakirjanikele korraldatud üritusel ning tunnistan, et olin siis üsna jahmunud.

Hiljem ise proovides ei olnud kvaliteet sugugi hullem ning kõik töötas kui reklaamitult. Tarkvara ja veebikaamera paigaldamine on samuti täiesti tüüpiline ning midagi erilist ette võtta ei tule. Uue Skype 3.6 versiooni käivitamisel, pärast kogu kupatuse korralikult paigaldamist, tuleb samalaadset varustust omava kontaktiga videovestluse aknasse HQ märk.

Millestki muust ei olegi võimalik aru saada, et midagi väga teisiti oleks. Testimiseks kasutatud Logitech Quickcam Pro 9000 ja Quickcam Pro for Notebooks on mõlemad ka muidu üllatavalt hea pildikvaliteediga.

Kui need oleks juhtmeta, kasutaksin neid keskmisest paremates valgustingimustes isegi oma koduste dokumenteerivate fotode tegemiseks. Kaamera Carl Zeissi objektiivil on kirjas, et suurim lahutus on kaks megapikslit - ja nii ka on. Pildi kvaliteet sarnaneb tavalisest parema telefonikaamera fotodele.

Kiitust väärib ka Quickcami tarkvara, mida on lihtne paigaldada ja mugav kasutada. Väga leidlikud ning lõbu pakkuvad on ka kaasasolevad erinevad videofiltrid ning eriefektid, mis küll üsna kiiresti ära tüütavad ning reaalset praktilist väärtust ei oma.

Kaamera näo jälgimine, autosuurendus ning autofookus töötavad samuti üsna hästi, kuid isikliku eelistusena keerasin näo jälgimise kinni, kuna kaamera aegajalt kaotab vestleja ning siis närviliselt suurendab sisse-välja.

Skype'iga suheldes telepildile sarnase kvaliteedi saavutamiseks pakitakse pilti väga palju kokku, mis esiteks nõuab üsna palju protsessori jõudlust ja teiseks tekitab mõningaid defekte, kuid hakkama saab ka alla miinimumnõuete oleva arvutiga, kuid see on natukene riski peale minek.

Kolmkümmend kaadrit sekundis läks mõlemat pidi läbi üsna kindlalt, kui internetiühendusest oli vaba nõutud 384 kilobitti sekundis üles- ja allalaadimiskiirust.

Veebivestluses on allalaadimiskiiruse kõrval oluline ka üleslaadimiskiirus - info liigub mõlemas suunas.

Kui jälgida ainult allalaadimiskiirust, võib korralikult alt minna, kuna see erineb üleslaadimiskiirusest tihti neli kuni kaheksa korda.

Ettevõtetele mõeldud sidelahendustes on üldjuhul üleslaadimiskiirust piisavalt. Kuid kas või näiteks Elioni Kodutöö-ADSLi kasutajal tekiks probleeme - kuigi allalaadimiskiirus on tervelt megabitt sekundis, on üleslaadimiskiirus vaid 256 kilobitti sekundis. Sama kehtib ka näiteks Starmani KODU internetipaketi kohta, kus allalaadimiseks pakutakse kaht megabitti, aga üleslaadimiseks on jäetud vaid 250 kilobitti sekundis.

Samas ei saa arvestada, et Skype piirduks 384 kilobitiga sekundis, võimalusel parandab tarkvara automaatselt kvaliteeti ja kasutab rohkem ühenduse mahtu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing