Agnes Ojala • 5. november 2007 kell 22:00

Teadlane: Lissaboni strateegia kukub läbi

"On ilmselge, et Lissaboni strateegias seatud eesmärke ei ole võimalik 2010. aastaks täita. See on nagu nõukogudeaegne viisaastakuplaan. Pole siis ime, et see läbi kukub," rääkis Legrain eile ja täna Tallinnas toimuval Balti Arengufoorumil.

Tema sõnul on paindlikuma ja innovaatilisema majanduse arenguks vaja teistmoodi algatusi. "Ei saa nii, nagu rääkis teie peaminister Andrus Ansip. Tal on siiski mõnevõrra nõukogude mentaliteet. On kummaline rääkida: "Öelge, kui palju peame tootlikkust tõstma, ja me teeme selle ära."," märkis Legrain, kelle sõnul ei ole eesmärk lihtsalt number, vaid laiem areng.

Hea arengu näitena tõi Legrain välja USA Ränioru, kus ei ole plaani, on hulk ettevõtteid ja maailma eri paigust pärit ärimehed ajavad ise asju.

Legraini hinnangul on edukaks tegevuseks vaja erinevaid vaatenurki. "Kui ühe laua taga üritavad probleemile lahendust leida kümme sarnase taustaga inimest, siis võiks selle laua taga sama hästi olla ka vaid üks inimene. Lisa annaks aga see, kui need kümme inimest oleksid erineva taustaga. Siis on oodata häid ideid," märkis ta.

Seetõttu toetabki Legrain tulihingeliselt immigratsiooni ja soovitab Läänemere riikidel olla võimalikult avatud, et just enda juurde meelitada andekaid noori. Selleks peaksid ettevõtted uustulnukaid korralikult motiveerima, riik aga peaks hoidma maksukoormuse mõistlikul tasemel.

Lisaks soovitab Londoni majandusteadlane tuua riiki tagasi inimesed, kes on läinud mujale tööle. Parima näitena Eesti ühiskonnas tõi ta välja president Toomas Hendrik Ilvese.

Hetkel kuum