Kliimat soojendab nende sõnul süsinikdioksiidireostus, mis tekib eelkõige fossiilsete kütuste põletamisel. Selle tulemusena ei peegeldu Päikeselt Maale jõudev soojus tagasi, vaid jääb siia lõksu ning kutsub esile kliimamuutusi.
Rühm USA teadlasi jääb aga eriarvamusele ning on oma vaadetest kirjutanud artikli, mis avaldati ajakirjas The International Journal of Climatology.
"Täheldatud soojenemismuster ning maapinna ja atmosfääri temperatuuritrendide võrdlus ei ole iseloomulikud kasvuhooneefektile,” kirjutas artikli esimene autor, New Yorgi Rochesteri ülikooli kliimaekspert David Douglas.
"Sellest järeldub tahes-tahtmata, et inimese panus ei ole märkimisväärne, ning et vaadeldud süsinikdioksiidi ja teiste kasvuhoonegaaside kontsentratsiooni suurenemine atmosfääris lisab üldisele kliima soojenemisele vaid ebaolulise osa,” kirjutas Douglas.
Uurimuse kaasautori, Alabama ülikooli teadlase John Christi sõnul näitavad nii satelliitidega kui ka õhupallidega kogutud andmed, et atmosfääri soojenemine ei ületa maapinna soojenemist. Tema sõnul peaks kasvuhoone mudeli kohaselt atmosfääri soojenemine olema kaks kuni kolm korda suurem.
Satelliidiandmete põhjal järeldavad uurimuse autorid, et kasvuhoone mudel ei võta arvesse pilvede ja veeauru poolt põhjustatud negatiivset tagasisidet, mis vähendaks mudelis inimese poolt atmosfääri paisatud süsinikdioksiidi mõju olulisust. Seega väidavad artikli autorid, et praegused kliimamudelid ülehindavad suuresti kasvuhoonegaaside mõju kliima soojenemisele.
Teise kaasautori, Virginia ülikooli klimatoloogi Fred Singeri sõnul on praegune soojenemine lihtsalt osa kliima loodusliku soojenemise ja jahenemise tsüklist, mida on liustikest, meresetetest ja stalagmiitidest kogutud andmete põhjal ajaloos korduvalt toimunud.
Kuidas need tsüklid täpselt töötavad, on siiani teadmata, kuid artikli autorite sõnul põhjustavad neid tõenäoliselt muutused päikesetuules ning sellega seotud magnetväljades, mis mõjutavad Maale jõudvat kosmilist kiirgust ja pilvisust, mistõttu on päikesetuulte kontrolli all ka maapinnale jõudva päikesekiirguse hulk ja seega kliima tervikuna.