Evelin Sepp ei nõustu koalitsioonipoliitikutega

Hille Tressum 06. jaanuar 2008, 14:29

Täna tehtud ühispöördumises teatasid 12
koalitsioonierakondadesse kuuluvat riigikogu liiget, et Gruusia
ennetähtaegsed presidendivalimised on olnud igati ausad ja demokraatlikud, kui
välja arvata mõningaid tehnilised viperused. Opositsiooni
kuuluva Keskerakonna liige Evelin Sepp ei jaga koalitsioonipoliitikute
optimismi.

Oma blogis kirjutab keskerakondlane Evelin Sepp, et ta ei saa nõustuda oma noorte kolleegide optimistliku retoorikaga häältetulemuste aususe ja valimiste demokraatlikus suhtes.

Sepa sõnul ei kontrollinud keegi sisenemisel seda, kas inimene on juba läbipaistva tindiga märgistatud, mis tähendab, et nad võivad olla juba kuskil valinud.

" Väikeses ruumis rüseles sadakond inimest. Valimiskomisjon ei kontrollinud kellegi dokumente, ega märgistanud kedagi tindiga. Kolmandaks anti inimestele mitu sedelit ja valimisnimekirjades oli kümnete kaupa identseid allkirju" sõnas Sepp ning lisas, et valimiskomisjoni ruumis viibis rohkelt asjasse puutumata isikuid. Valimiskabiinides hääletati kambakesi ning täidetud sedelid näidati ükshaaval valimisjaoskonna esimehele ette. Valimiskastid olid fikseeritud mitmekordset kasutamist võimaldava kleepsuga.

Riigikogu liikme sõnul viibis valimisjaoskonna sulgemise ajal komisjoni ruumes võõraid isikuid, kes ei olnud ei vaatlejad ega komisjoni liikmed. Rahvast käis sisse-välja, komisjoni mitte kuuluvad liikmed osalesid sedelite lugemisel ja arvestamisel. Häälte avalikku lugemist ei toimunud ja selle paikapidavust ei olnud ka võimalik sisuliselt kontrollida. Tühjad häältelugemisprotokollid olid komisjoni liikmete poolt ette allkirjastatud ning neid täideti hariliku pliiatsiga, mida korduvalt vastavalt vajadusele kustutati ja ka parandati. Samuti allkirjastasid tühjad vaatlusprotokollid ka opositsioonipartei vaatlejad, kes otsustasid lihtsalt varem lahkuda.

Kella 13.30ks olid teada 326 Gruusia valimisjaoskonna tulemused, kokku on jaoskondi 3500. Ekspresident Mihhail Saakaðvilit toetas siis 57,7% hääletanutest, opositsiooniliidrit Levan Gatðetsiladzet 22,57% valijatest.

Täna õhtupoolikul pidi avalikustama presidendivalimiste exit-polli lõplikud tulemused. Kuid võimud viivitavad sellega. See aga süvendab inimestes umbusaldust valimiste suhtes. Võimude avalduse järgi on viivitamise põhjuseks lumised mägiteed, mis omakorda takistavad maapiirkondade valimissedelite pealinna jõudmist.

Kell 18.00 seisuga oli Mihhail Saakaðvili toetus protsent mõnevõrra langenud. Endine Gruusia president on kogunud 49.92% häältest. Tema rivaali Levan Gaðeðiladze toetus on tõusnud 25,28%. Berezovski sõbra Badri Patarkatsiðvilile poolt on oma hääle andnud 7.38% hääletanutest.

Gruusias viibiva Ken Marti Vaheri sõnul on halvad ilmastikuolud valimisi korralikult saboteerinud. Tema sõnul on hääletus aktiivsus 50% ümber, mis on ligi 10% oodatuist väiksem.

"Saakaðvili toetusprotsent võib olla langenud selletõttu, et loetud hääled pärinevad Tbilisist. Pealinnas on Saakaðvili toetusprotsent väiksem, kui maapiirkondades, kuid need tulemused ei ole halbade ilmastikutingimuste tõttu, pealinna jõudnud" sõnas Vaher ning lisas, et praegu on veel vara öelda, kas teine valimisvoor tuleb või mitte. Lõplikud tulemused peaksid käes olema esmaspäeva hommikuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. January 2008, 18:55
Otsi:

Ava täpsem otsing