Anne Oja • 20. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Laenamise kidur kasv poob tarbimist

Käibemaksu laekus mullu 97 protsenti planeeritust, kokku 22,3 miljardit krooni. Käibemaksu prognoositust madalama laekumise taga oli eelkõige tarbimise kasvu oodatust suurem aeglustumine aasta teisel poolel, mis aasta alguse 21,6 protsendilt kahanes kolmandaks kvartaliks 11,8 protsendini.

"Üks põhjus on ilmselt ka kodumajapidamiste laenamisaktiivsuse vähenemine. Kui esimesel poolaastal kasvas kodumajapidamiste laenujääk ehk tarbimis- ja eluasemelaenud 15,9 miljardit krooni, siis teisel poolaastal vaid 11,6 miljardit," selgitas rahandusministeerium.

Rahandusminister Ivari Padar ütles, et ministeerium on arvestanud plaanitust kehvema maksulaekumisega ka tänavu jaanuaris ja veebruaris. "Praegu me veel ei tea, millised tulevad täpsed jaanuari-veebruari laekumised," ütles Padar. "Oleme aga arvestanud sellega, et 2008. aasta käibemaksu ja sotsiaalmaksu laekumine võivad jääda tagasihoidlikumaks, kui eelarves planeeritud. Seetõttu plaanisime eelarve ka piisavalt suure ülejäägiga."

2008. aasta valitsussektori eelarve ülejäägiks on kavandatud 1,3 protsenti SKPst ehk 3,6 miljardit krooni.

Riigikassasse voolanud rahast jäi kasutamata 7 miljardit krooni (tunamullu 5,2 mld kr). Kuna eelarvesse plaanitakse ka eurotoetused, kõneleb kasutamata summa eelkõige toppavatest europrojektidest: aastavahetuseks saabus riigieelarvesse vaid 85,2 protsenti plaanitud välisvahendeist ehk 5,6 miljardit krooni.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas