Sten-Aleks Pihlak • 21. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Võidujooks tiitli 'kõige suurem' nimel

"Siin pole midagi vastu väita. Kuna Ülemiste keskusel läheb hästi ja turg nõuab kaubanduspinda juurde, siis on meil plaanis laieneda," sõnas Tallinna mammutkaupluse tegevjuht Guido Pärnits, kes kavatseb kuni 30 000ruutmeetrise laienduse alla panna miljard krooni. Kuigi kindlad otsused võetakse vastu selle aasta esimesel poolel, unistab Pärnits juba praegu kinost oma kaubaparadiisis. "Ise kinokülastajana tunnen, et Tallinnas on puudu üks kino, kuhu pääseb õhtul mugavalt autoga ligi," sõnas Pärnits, kes pidas heaks plaaniks ka lastemänguväljakuid ja jääkeeglikeskust. Unistused loodab Pärnits reaalsuseks muuta 2010. aastal.

Kuigi Rocca al Mare kaubanduskeskus kasvatab järgmiseks aastaks rendipinda ligi poole võrra, seades ohtu Ülemiste esikoha hiiglaste pedestaalil, ihkab keskuse tegevjuht Mati Pops hoopis midagi enamat. "Meie eesmärk ei ole olla suurim, vaid lihtsalt parim Tallinna ostukoht," rääkis Pops. "Sellest kujuneb kogu perele elustiilikeskus, kuhu ootame külastajad kaks korda rohkem, kui neid praegu siin käib."

Ka Kristiine kaubanduskeskuse tegevjuht Allan Remmelkoor ei jää konkurentidele alla. "Kindlasti kavandame laiendust ja nii mahukat kui võimalik," ütles Remmelkoor. "Täna on turul ruumi palju ja ka uusi tulijaid oleks palju."

Enne paari kuud polnud ta siiski nõus avalikustama, kui palju on kavas laiendusse investeerida.

Kõik oma salakorrused ja keldrid juba ära kasutanud Viru keskuse tegevjuhi Ants Vasara arvates on suurtel kaubanduskettidel üleinvesteerimise oht. "Selliseid tühje piirkondi Tallinnas, kus pole praegu veel ühtegi suurt kaubanduskeskust, ikka on. Kui sinna mõni korralik keskus tekib, siis võib mõni mammut kannatada saada küll," hoiatas Vasar, kelle sõnul näiteks korralik keskus Lasnamäel võiks mõjutada päris palju Ülemistet.

"Turul on ruum laienemiseks kindlasti olemas. Küsimus on selles, kas need arendused pikemas perspektiivis "tühjadele kohtadele" keskuste tekkimised üle elavad," tõstatas Vasar küsimuse.

Kaubanduskeskuste jõudsa laiendamise i-le paneb täpi lähiaastail Trigon Property Developmenti mahitusel Tallinna piirile kerkiv 115 000ruutmeetrine uus kaubanduskeskus Gate Tallinn.

Viljar Arakas, Arco Vara endine juhatuse esimees

See on selline lugu, et seal, kus on, sinna tuleb juurde. Kui sul on kaubanduskeskus mingis tõmbekeskuses olemas ja kui sa saad seda seal suurendada, siis ärilises mõttes tuleks seda kindlasti teha. Kristiine või Rocca al Mare asemel teeksin ma sama. Mina olen selliste keskuste edus täiesti kindel, sest keegi nendest ei kaeba praegu rentnike puuduse üle. Siiski peab millegi arvel kasv tulema ja võib-olla peab mõni vähem edukas kauplus uksed sulgema.

Joakim Johan Helenius, Trigon Property Developmenti suuromanik

Sa võid vaielda, kas sellele võimsale laienemisele on ruumi, kuna klientide arv on piiratud ja ka nende ressursid on piiratud - võib-olla neid ei jätku. Seda, kes võidab või kaotab, näitab aeg. On aga fakt, et ei meie ega keegi teine ei võtaks seda riski, kui ta ei usuks, et see töötab.

Meie usume, et järgmised paar aastat on Eesti majandusele rasked, kuid oleme väga optimistlikud selle suhtes, mis saab pärast seda. Loodame, et selle aja peale, kui meie avame 2011.-2012. aastal, on majandus tõusnud taas tugevalt kahele jalale. Eks teiste kaubanduskeskuste omanikud tuginevad samale loogikale ja võtavad selle riski ning mina austan ärimeest, kes riske võtab.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt