23. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Prokuröri tunnistajad ei mäleta ABTG maksupettust

Kunagise metsa ülesostja ABTG juhid Indrek Mandre ja Rein Lembit Palipea ootasid tänast kohtuistungit lõbusas tujus, tunnistajad ei mäletanud enam maksupettuse asjaolusid.

Eeluurimisel 19,6 miljoni kroonise käibe- ja tulumaksumaksupettuseni juhatanud tunnistajad ei mäleta enam seitsme aasta eest räägitut, ilmneb kohtusaalis. ABTG (Adonis Baltic Timber Group) kunagised juhid Indrek Mandre ja Rein Lembit Palipea on lõbusas tujus ja ütlevad hommikul aripaev.ee-le esimese hooga, et neil ei toimu kohtus midagi.

Aegumistähtaja küsimuses viitab Mandre kaitsjatele ja ütleb: "Küsige neilt, aga nemad ei kommenteeri." Seejärel küsib ta Palipealt: "Kas sina tead, millal meie asi aegub?" Palipea ei oska midagi öelda ja viskab nalja: "Kõik on ära väsinud ja vanemaks jäänud, ka prokurör (riigiprokurör Laura Feldmanis - toim.), ent härra Mandre näeb endiselt hea välja."

"Viimasel kohtuistungil tegelesime sellega, et välja uurida, mis tunnistajatest on saanud," alustab kohtunik järjekordset istungit. Ta loetleb rea nimesid ja loeb ette saabunud vastuseid. "... viibib Kosel ja tal pidi olema lahtine tuberkuloos. Ta on nakkusohtlik ega saa selle tõttu kohtuprotsessil osaleda," teatab kohtunik.

Üks teine tunnistaja, vanem naisterahvas, on kopsupõletikust küll paranenud, kuid arsti kinnitusel vajab ta abi liikumisel, pesemisel ja riietumisel, kannatab südamepuudulikkuse ning moondunud põlveliigeste tõttu, mis tipnevat raske puudega. "No ma ei tea," kommenteerib kohtunik.

Keegi kolmas helistas hiljuti kohtu kantseleisse ja oli pahane, et miks teda kohtusse kutsutakse. "See, kes üle kuulas, ütles, et rohkem ei tülitata. Minul on tõesti ükskõik, aga menetlusosalised tahavad, et teid üle kuulataks," vahendab kohtunik vestlust.

Nii jääb ülekuulamissõelale kolm meest, ja neljas, kes istungi ära unustas, jõuab kohtumajja lõunaks. Aastate eest Pärnumaal veoautoga metsa vedanud tunnistaja räägib: "Ülemus ütles, kuhu sõita ja mina sõitsin. Vedasin kõike, mis metsas oli." Seda, kas ta maksupettusse kistud kinnistult ka puitu vedas, mees paraku enam meenutada ei suuda.

"Nii pika protsessi puhul peaks hakkama eksperte ja psühholooge kasutama, et inimeste mälu taastada. Siin on pikk rida fakte ja numbreid, aga ta ei mäleta," kommenteerib Mandre pisut sarkastiliselt prokuröri poolse tunnistaja ütlusi.

Kohtunik teatab seepeale: "Pooled peavad oma tunnistajaid kohtuistungeiks ette valmistama." Prokurör ei kosta midagi. Temal tunnistajale küsimusi pole. Lisaks endisele maamõõtjale annab oma tegudest aru ka tankist. Nooremapoolne mees saabub kohtusaali turske politseiniku saatel. Mandre tahab tankistilt teada, kuidas ta tundmatu nimega metsafirmat juhtima hakkas.

"Ma ei mäleta inimese nime, kes pakkus, et kas tahate selles firmas töötada," räägib tankist tõsimeeli. "Täitsime dokumendid ära ja mul polnud aimu, mis firma see oli ja millega tegeles, kuid see pakkus mulle teenistust. Alles hiljem sain aru, et mind oli tanki pandud."

"Kas te 2001. aasta kevadel Kantküla kandis kellegagi õlut jõite?" jätkab Mandre tankisti piinamist. "Ikka olen joonud," vastab too ja protsessiosalised kihistavad naerda. Kohtunik manitseb: "Jääme ikka tõsiseks." Hiljem uurib kohtunik, kuskandis Kaltküla asub.

Mandret seevastu huvitab, mis tankistile maksupetturite abistamise eest maksti. "Visati mingi väike raha, nii 1500 ja see oligi kõik," kurdab mees kehvaks kujunenud teenistust.

Lõviosa Mandre ja Palipea maksuprotsessi ligi 160 tunnistajast on nüüdseks kohtus üle kuulatud. Neil juhtudel, kus tunnistaja on vahepeal surnud või ei saa kohtusse ilmuda teistel mõjuvatel põhjustel, läheb otsuse langetamisel arvesse eeluurimisel räägitu. Muudel juhtudel nullivad kohtusaalis ilmnenud mäluhäired kogu kohtueelse uurimise töö. Järgmine istung toimub 27. veebruaril.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt