Inimkonna suurimad väljakutsed

18. veebruar 2008, 10:56

Vananemisnähtude pidurdamine, geenide
programmeerimine haiguste vastaseks võitluseks ning keskkonnasäästlik
energiatootmine on väljakutsed, millega inimene järgmise viiekümne aasta jooksul
intensiivselt tegelema hakkab.

USA rahvusliku inseneriakadeemia (NAE) koostatud 18 eksperdist koosnev meeskond leiab, et need ja paljud teised väljakutsed võiksid lahendamise korral maailma oluliselt muuta.

NAE ettevõtjatest, teadlastest ja arvamusliidritest koosnevasse meeskonda kuuluvad laiemalt tuntud inimestest näiteks bioloog Craig J. Venter ja Google’i kaasasutaja Larry Page.

Üheks oluliseks väljakutseks on võimekus paremini ära kasutada päikeselt saadavat tohutut energiahulka. Päike suudaks kuhjaga rahuldada inimkonna energiavajaduse, kuid sellise energia tootmine on ikka veel liiga kallis.

Ligipääs puhtale veele on Eestis ja paljudes teistes põhjapoolkera riikides pigem reegel kui erand, Lähis-Ida ning suur osa Aafrikast ja Aasiast vaevleb aga tõsises veepuuduses. Selle probleemi leevendamine on oluline prioriteet, et tagada inimestele üle maailma inimväärne elu.

Teised olulised väljakutsed on muuhulgas personaalselt sobivad ravimid, tehisintelligentsi loomine, turvalisus küberruumis, termotuumaenergia ja tuumaterrorismi vältimine.

Ekspertide sõnul ei ole ühegi mainitud probleemi lahendamine võimalik ilma poliitilise tahte ja majandusliku abita, sest niikaua, kui keskkonda säästvad energiatootmisviisid on reostavatest kallimad, nendele laialdaselt üle ei minda.

Veebilehel engineeringchallenges.org saad ka sina anda oma hääle selle väljakutse poolt, mis kõige enam lahendamist vajaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. February 2008, 10:52
Otsi:

Ava täpsem otsing