20 aasta pärast piisab päikeseenergiast

20. veebruar 2008, 13:15

Ta ennustas ette Nõukogude Liidu
lagunemist. Ta ennustas ette interneti plahvatuslikku levikut ja juhtmeta
internetti. Nüüd ennustab futurist ja leiutaja Ray Kurzweil, et 20 aasta pärast
katab päikeselt pärit energia kogu maailma energiavajaduse.

Päikesevalgust langeb Maale 10 000 korda enam, kui oleks vaja inimeste energiavajaduse täielikuks rahuldamiseks, kinnitas Kurzweil. Küsimus on ainult päikeseenergia kinnipüüdmiseks vajalikus tehnoloogias. Kurzweili hinnangul aga areneb päikeseenergiatehnoloogia eksponentsiaalse kiirusega, muutudes iga aastaga kaks korda tõhusamaks, kirjutas LiveScience.

Kurzweil uuris päikeseenergia võimalusi koos Google’i kaasasutaja Larry Page’iga USA rahvusliku inseneriakadeemia projekti raames, töötades lõpuks välja 14 suurimat väljakutset 21. sajandiks.

Päikese- ja tuuleenergia katavad praegu vaid ühe protsendi maailma energiavajadusest, kuid tehnoloogia hakkab seoses nanomaterjalide kasutuselevõtuga Kurzweili hinnangul kiiresti arenema. Nanomaterjalidest päikesepaneelid on tublisti tõhusamad, kergemad ja lihtsamini paigaldatavad. Google on sellist lähenemist katsetavatesse ettevõtetesse kõvasti investeerinud.

Hoolimata tehnoloogia praegusest seisust arvavad projektis osalenud teadlased, et aeg, mil päikeseenergia suudab hinna poolest fossiilsetest kütustest saadava energiaga võistelda, on lähedal. Kurzweil lisas, et see võib juhtuda juba viie aasta pärast.

Põhjus, miks päikeseenergiatehnoloogia peaks eksponentsiaalselt arenema, peitub Kurzweili sõnul selles, et tegemist on „informatsioonitehnoloogiaga” (võimalik on mõõta selle informatsioonilist hulka) ning see allub seega kiireneva tasuvuse seadusele.

"Juba praegu näeme päikeseenergia arengus eksponentsiaalset kasvu,” selgitas ta. „Praegu kahekordistub see iga aastaga. Kahekordistumine igal aastal tähendab tuhandekordset suurenemist kahekümne aastaga. Sellisel kiirusel arenemist jätkates rahuldaks päikeselt kogutav energia 20 aasta pärast kogu maailma energiavajaduse.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. February 2008, 13:14
Otsi:

Ava täpsem otsing