Kersti Saar • 20. veebruar 2008 kell 22:00

Nafta kallinemine raputab maailma

Samas ei liigu naftatootjate aktsiad veel uutel seninägemata tasemetel.

Näiteks 13 suurimat USA naftatootjat hõlmav AMEX Oil Index sulgus 1414 punktil ehk kümnendiku võrra madalamal aasta alguses saavutatud tipptasemest.

Nafta hinnatõus oli turuosaliste sõnul tingitud nõrgast dollarist, mis õhutas investoreid inflatsiooni mõju all toorainetesse investeerima.

Musta kulla hinnatõusule "aitasid" kaasa USA pingelised suhted Nigeeria ja Venezuelaga, aga ka spekulatsioonid naftat eksportivate riikide organisatsiooni OPECi võimalikest plaanidest kärpida oma toodangukvoote pärast 5. märtsil toimuvat koosolekut.

OPECi eesistuja, Alžeeria energia- ja kaevandusminister Chakib Khelil ütles: "Me ei plaani toodangut tõsta. Toodang jääb samaks või siis väheneb."

Teisalt ootavad aktsionärid ka homset USA aruannet energiamajanduse kohta, mis annab suuna energiapoliitikale. Ka ühe Texases asuva nafta rafineerimistehase sulgemine pärast õnnetust lõikas toodangut 70 000 barreli võrra.

"Praegu näib, et turg on positiivselt meelestatud ning ootab uudiseid. Kuna ilm soojeneb, toodetakse hetkel rohkem bensiini kui kütteõli," ütles Tokyo Tetsu Emori Astmaxi fondi juht Bloombergile.

"Praegu on nafta hind tundmatul territooriumil. OPEC on vaadelnud dollari käitumist viimase kahe aasta jooksul ning märganud oma kasumi vähenemist," selgitas omakorda Commodity Warrants Australia Ltd peatoimetaja Peter McGuire.

"USA kulutused on vähenenud, aga kaks viimast nädalat on tarbimine taas kasvanud. Tähtis on ka see, et varsti on kevad ja suvi, mil nafta tarbimine suureneb. Seepärast ei prognoosi me ka pikaajalist ja suurt hinnalangust, uskudes, et hind jääb 85-100 dollarile," ütles Money Strategiesi asutaja Jim Farrish.

Nafta hinna tõus börsil sikutas jaekaubandus- ja tehnoloogiaindeksid tõsiselt alla, pannes kaubanduse raskesse olukorda. Wal-Mart teatas, et kliendid olid jaanuaris palju ettevaatlikumad kui nüüd.

"Investorid hakkavad närviliseks muutuma ja müüvad sellepärast riskantsemaid aktsiaid," kommenteeris nafta hinna tõusu Baring Asset Managemendi fondijuht Sam Rahman.

Marketoracle'i analüütik Adam Hamilton rõhutas, et naftasektori indeksi XOI liikumine on kooskõlas S&P 500 indeksiga. "Kui nii nafta kui ka börs tervikuna on tugev, siis naftaaktsiad rallivad. Kui aga nafta hind ja börs on nõrgad, liiguvad naftaaktsiaid omasoodu," märkis Hamilton.

"Naftaaktsiad olid jaanuaris nõrgad, sest börsiindeks langes, mitte aga seepärast, et naftaturul oleks midagi viga olnud. Kui naftaaktsiate ostu ajastada, siis naftaaktsiate ja börsi vahelist tugevat seost tuleb võtta kui peamist faktorit," ütles Adam Hamilton, Oracle'i analüütik. "Alates USA börsi põhjast 2002. aasta alul on naftaaktsiate ja börsi korrelatsioon olnud üle 90%. See on väga kõrge," lisas Hamilton. "Huvitav on see, et naftasektor on märkimisväärselt ületanud turgu tervikuna. Kui S&P 500 on kosunud viimase viie aasta jooksul 102%, siis AMEX Oil Index 244%."

Hetkel kuum