Henrik Aavik • 3. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Messidel tasub käia ka Soomes

Eestis Helsingi Messikeskust esindava Tiit Sarve sõnul leiavad Soome messid eestlaste poolt aina enam külastamist: "Soome on lähemal kui Tartu, kuhu sõitu pean planeerima, Helsingis saab vajadusel ühe päevaga asjad aetud. Ei jõua kõiki stende läbi käia, kuid kui on konkreetne huvi konkreetselt alalt, siis saab kõik nähtud."

Soomes messidel käib nii sealsest turust huvitunud eksponente kui ka ärikontakte otsivaid külastajaid. Tiit Sarve hinnangul on messe külastades kõige olulisem eeltöö. "Tuleb enne nii palju infot endasse ahmida kui võimalik. Vaata, kes seal osalevad, mis on programmis. Kui on soomekeskne mess, siis tuleb arvestada, et kõigis boksides ei pruugita rääkida võõrkeeli. Samuti tasub põnevamatele eksponentidele saata e-kiri ning kohtumiseks aeg kokku leppida. Seda Eestis eriti ei tehta, kuid nii hoiab palju aega kokku."

Plaanides osaleda eksponendina, pead planeerima, kui palju kontakte soovid messilt saada. "Kui su boksis on ainult üks inimene ja su eesmärk on saada 500 kontakti, siis on see ebareaalne, kuna messid on reeglina avatud vaid kolm korda kaheksa tundi," seletas Sarv, kelle sõnul võib Soome messidelt meelitada tarbijaid ka Eestisse üritustele - Motomessil osales näiteks oma boksiga Jõgevatreff.

ASi Standard tootejuht Kadre Spitz peab Helsingi messil Habitare osalemist igati kordaläinuks. "Soome on Standardile suuruselt teine eksportturg ja Habitare olulisim sisustusmess Soomes, mida kõik sealsed erialainimesed kindlasti külastavad. Seetõttu otsustasime messile oma stendiga välja minna, et Standardi brändi ja büroomööblit tutvustada. Huvi meie vastu oli suur," kirjeldas Spitz.

Soome messil osaledes võib mängida naabri rolli. "Standardi messistend oli üles ehitatud kontseptsioonil, kus esindasime kaasaegset ning kiiresti arenevat Tallinna. Seintel kasutasime panoraamfotosid Tallinna modernsest kesklinnast. Külastajad olid meeldivalt üllatanud, et tegemist on Eesti ettevõttega," seletas Spitz.

Mitmed reisifirmad on leidnud Soome messireiside korraldamises tasuva niši. Baltic Toursi messireiside projektijuhi Angela Järgi arvates on Soome eeliseks mitte ainult lähedus vaid ka seal toimuvate rahvusvaheliste messide suur arv. Uudse trendina tõi Järg välja messireiside tellimise preemiana ettevõtte töötajatele, kus meeldiv on kasulikuga ühendatud - esimestel päevadel külastatakse messi, hiljemaks tellitakse elamusreis kalastuse või mootorsaanisafari näol.

Järgi sõnul on käesoleval aastal populaarseimateks erialamessideks aprillis toimuvad ToolTec, FinnTec ja Pinta, augustis moemess Muoti, septembris FinnBuild ja sekretäride mess S&A 2008. Laiatarbemessidest populaarsemad on sel nädalavahetusel toimuvad Sisusta, OmaKoti, OmaMökki ja OmaPiha, juulist augustini toimuv elamumess ning talispordimess SkiExpo.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt