Kersti Saar • 9. aprill 2008 kell 22:00

Raha suundub Venemaale

Handelsbankeni fondijuhi Staffan Lindfeldti sõnul on ainuke relv globaliseerumise vastu arenevate turgude potentsiaali nägemine ja julge fondijuhtimine.

"Investeeri trendi, aga mitte lühiajalisse aktsiate kõikumisse," andis Lindfeldt Soome investeerimisajakirja Arvopaperi möödunud nädalavahetusel Eestis toimunud investeerimismessil nõu.

Lindfeldti sõnul peab Handelsbanken praegu Venemaad, Brasiiliat, Koread, Taiwani ja Poolat stabiilseteks majanduskeskkondadeks, kuhu investeerimistrend on üha enam suundumas.

"Odavatel turgudel on palju ressursse ja Aasia ja Ida-Euroopa on hetkel populaarsed. 2008. aastal on arenevatele turgudele liikunud 600 miljardit USA dollarit. See teeb igas tunnis umbes 60 miljonit dollarit," selgitas Lindfeldt.

Venemaa, Brasiilia ja Korea majanduse arengus on selgelt näha ühesugused trendid. Lindfeldti sõnul on kõiki maid ühendavad faktorid alljärgnevad: madal inflatsioon, stabiilne makromajandus, kodumaise tarbimise järsk kasv ja investeerimine infrastruktuuri. Ka demograafilised muutused on kiiresti arenevates maades sarnased. Sobivaim demograafiline situatsioon on Lindfeldti sõnul praegu Mehhikos, Brasiilias, Türgis, Hiinas ja Venemaal, kus suur osa rahvast on noored ja moodustavad suurima osa tarbijatest.

Arenevate turgude finantssektorid on vähem mõjutatud USA majanduskriisist, sest arenevate turgude SKP moodustab pangandussektorist vaid murdosa.

"Reservfondides ning keskpankades on rohkem kui piisavalt ressursse ja pärast Aasia kriisi on nendes maades pangandussüsteem olnud konservatiivne," ütles Lindfeldt.

22 miljardit eurot haldava Carnegie' investeerimisfirma fondijuhi Jeri Matikaineni sõnul püütakse investorile pakkuda tavaliselt kõrgemat tootlust väiksemate riskidega.

"Kui varakult aru saada, mis turul toimub, aitab see mõista trende ja prognoosida ettevõtete tulevikku," lausus Matikainen. Tema sõnul on trendid globaliseerumine ja tehnoloogia ning fondide tähtsad teemad tervisehoid ja demograafia.

Matikaineni sõnul pole Soome turg enam odav, investeerimiseks on üle ilma paremaid kohti, näiteks Brasiilia, Hiina, India ja Venemaa. Soome turul järgmise 12 kuu jooksul suurt kasvu Matikaineni sõnul oodata ei ole.

Lindfeldti sõnul on Venemaa positsioon arenevate turgude seas hea. Venemaa majanduse nominaalkasvuks on prognoositud 16-17 protsenti ja on oodata, et viie aastaga riigi SKP maht kahekordistub.

East Capitali fondijuhi Toni Vehviläineni arvates on Venemaa aktsiaturgude areng üks parimaid ja majanduskasv stabiilne.

Venemaa eelistena nimetas Vehviläinen mõõdukalt kiiret majanduskasvu, inflatsiooni aeglustumist ja tarbimise kasvu. Vehviläineni sõnul toob Venemaa toorainete import raha sisse, Venemaa võlg on olematu ja riigi stabiliseerimisfondides on raha. Samal ajal moodustab finantssektor kogu SKPst vaid murdosa.

"Venemaa makromajandus on tugevam, kui kunagi varem suurt halbade kinnisvaralaenude kriisi mõju pole tunda," ütles Vehviläinen.

Hetkel kuum