Päikeseenergia tasub ära kümne aasta pärast

14. aprill 2008, 11:43

Vaatamata sellele, et naftabarreli hind on
üle saja dollari, on nafta põletamine endiselt märksa odavam päikesepaneelide
abil toodetud energiast. Ekspertide sõnul kulub veel vähemalt kümme aastat
intensiivset teadus- ja arendustööd, kuni päikesepaneelide kasutamine ka
majanduslikult ära tasuma hakkab.

„Päike kataks hõlpsalt kogu inimkonna energiavajaduse. Ühes tunnis saab Maa päikeselt energiat rohkem, kui inimkonnal terve aasta jooksul vaja läheb,” ütles California tehnoloogiainstituudi keemiaprofessor Harry Gray. „Päikeseenergia uurimistöö pühaks graaliks on leida viis, kuidas toota päikeseenergiat kasutades konkurentsivõimelise hinnaga veest vesinikku, et seda siis puhta kütusena fossiilsete kütuste asemel kasutada.”

Gray osaleb töögrupis, mille eesmärgiks on muuta tänane fossiilsetest kütustest sõltuv ühiskond päikeseenergial põhinevaks ühiskonnaks. Uurimistöös on kaks olulist etappi. Esiteks päikesepaneelide efektiivsuse tõstmine ning hinna alla toomine. Ning teiseks leida viis, kuidas toota vesinikku senisest odavamalt.

Hetkel ollakse eesmärkidest veel kaugel, sest päikeseenergia kilovatt-tunni hind jääb 0,35–0,50 dollari vahemikku, kivisöe puhul on see aga kõigest 0,05 dollarit.

Päikeseenergia ei pea aga jõudma päris samale hinnatasemele, sest tema eeliseks on taastuva energialiigi kasutamine ja keskkonnasõbralikkus, mistõttu võiks läbimurdehinnaks olla Gray hinnangul umbes 0,10 dollarit kilovatt-tunni eest. „Olles jõudnud sinna, jõuab päikeseenergia massidesse, mis viib hinna veelgi alla. Ma ennustan, et see juhtub kümne aasta pärast,” ütles Gray.

Teel seisab ees veel palju takistusi. Paneelid tuleb muuhulgas muuta vastupidavamaks ning vähendada keskkonnale ohtlike mürgiste kemikaalide kasutust nende valmistamisel. Odavate päikesepaneelide tootmine on aga kõigest üks samm soovitud suunas. „Keemikutel tuleb veel kõvasti vaeva näha, loomaks uue põlvkonna keskkonnasõbralikud kütused, mis suudaksid hinna poolest võistelda kivisöe ja naftaga,” ütles Gray. „Vesinikku tuleb luua millegist muust kui maagaasist ja kivisöest. Peame jõudma selleni, et valmistame kütust päikeseenergiast ja veest.”

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2008, 11:39
Otsi:

Ava täpsem otsing