Jagomägi: toetuse jagajatel on omad eesmärgid

Mariliis Pinn 02. juuni 2008, 15:16

AS Regio juhatuse esimees Teet Jagomägi
sõnul tuleb toetust küsima minnes meeles pidada, et toetuse andjal on omad
eesmärgid.

„Regio on EASi programmide abil tegelenud innovatsiooniga aastaid ning nüüd korjame välisturgudelt vilju,“ ütles Jagomägi, viidates hiljutisele laienemisele Mehhikosse.

Jagomägi sõnul tuleb aru saada, et toetuse andja lahendab toetustega ikkagi esmajoones enda muresid. „Esimeseks olen ma aru saanud, et raha andjal on oma täitmist ootavad eesmärgid. Euroopa ja riigi toetus ei ole minu ettevõtte häda leevendamiseks, vaid esmajoones nende häda leevendamiseks. Kui sellest aru saad, siis on mõtet tulla raha küsima. Konkreetse toetuse eesmärk on kasvatada eksporti ja et ühe inimese töötund tooks raha rohkem sisse. Raha antakse selliste asjade arendamiseks, mida mujalt osta ei saa ja mille eest klient oleks nõus ükskõik kui palju maksma. See ei ole koht, kus näiteks tee lappimiseks raha küsida. Selliste asjade jaoks raha küsides tulebki frustratsioon, et miks ei anta,“ selgitas ta.

Jagomägi ütles, et toetuste saamist ei tohi liiga lihtsaks teha, muidu ei viitsi firmad enam kliente otsida. „On kurdetud, et toetuse saamine on keerukas. Ühest küljest ei ole, see on kerge. Teisest küljest, toetuse saamine peakski olema raksem kui klientidelt raha saamine. Mõelda, kui palju kliendi uske taga käima peab, konkurendid jne. Kui toetuse saamine oleks kergem, viiks see kaalukausi täiesti paigast ära,“ selgitas ta EASi pressibriifingul.

Jagomägi soovitas eeluuringud tehes mitte üle pingutada. „Palgatakse konsultandid teksti kirjutama, samas on see just selline maalähedane asi, mida firma ise saab teha. Konsultante võivad kasutada need, kes ei suuda määrusi ja valdusi ise kolm korda läbi lugeda,“ sõnas ta. Jagomägi möönis siiski, et ka Regio on konsultante palganud, sest oma inimesed on liiga rakkes ega jõua uuringutega tegeleda.

Kuigi EASi toetatud arendustöö polnud eriti edukas, peab Jagomägi saadud teadmisi väärtuslikuks.

Tarkvara ja geoinfo firmana hakkas Regio seepeale tarkvara arendama, mis logistikafirmad efektiivsemaks muudaks. „Logistikas on karm konkurents, kütusehinnad kasvavad, jne. Kui nende tegevust efektiivsemaks suudame muuta, siis võib pool võidust endale küsida. Tegelikult tegime tarkvara valmis ja keegi ei tahtnud seda Eestis osta. Huvi tekkis Mehhikos. Selleks ajaks olime profid ja oma vitsad juba kätte saanud. Tuli välja, et olemasolev toode Mehhikosse ei sobinud ja see tuli nelja kuuga otsast peale teha. Kuid kui me ei oleks varem EASi toel sarnast toodet arendanud, ei oleks me sellega hakkama saanud,“ tunnistas Jagomägi.

Jagomägi arvutas käigupealt välja, et EAS ootab oma rahalt umbes 25 kordset võimendust. „Regio ei ole seda veel tagasi teeninud. Töötundi müües ei teeniks seda kunagi. Kuid sinnapoole püüdleme,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. August 2008, 15:26
Otsi:

Ava täpsem otsing