SMS-laenuandjad kisti päevavalgele

16. juuni 2008, 16:18

Täna hommikuks olid majandus- ja
kommunikatsiooniministeeriumi nõudel end üles andnud muuhulgas SMS-laenude
andmisega tegelevad firmad.

Tulenevalt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest pidid eilseks kõik SMS-laenu pakkujad ennast majandustegevuse registrisse (MTR) registreerima. Registreerimata SMS-laenajaid võib oodata kuni 500 000 kroonine rahatrahv.

Majandusministeeriumi andmetel oli täna hommikuks laenutehingute, sealhulgas tarbijakrediidi, hüpoteeklaenude, faktooringute ja muude äritehingute finantseerimise teenuse tegevusalaga end MTR-registris arvele võtnud 34 ettevõtet.

"Kui SMS-laenuga tegelev ettevõtja (või mõni muu, kellel see kohustus on) end tähtajaks MTRis ei registreeri, siis on tegemist ebaseadusliku majandustegevusega. Järelevalvet peab selle osas tegema politsei," ütles majandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Gea Otsa.

Karistused on määratud karistusseadustikus, milleks on majandustegevuse eest valdkonnas, mille kohta kehtis erikeeld, samuti tegevusloata, litsentsita, registreeringuta või tunnustamata ettevõtte kaudu tegutsemise eest valdkonnas, kus tegevusluba, litsents, registreering või ettevõtte tunnustamine on nõutav, – karistatakse rahatrahviga kuni kolmsada trahviühikut või arestiga.

Sama teo eest, kui selle on toime pannud isik, keda on varem karistatud sellise teo eest; sellega põhjustati oht paljude isikute elule või tervisele või see on toime pandud tervishoiuteenuse, nakkusohtlike materjalide käitlemise, lennunduse, raudteeliikluse või krediidi-, kindlustus- või finantsteenusega seotud tegevusalal, – karistatakse rahalise karistusega või kuni kolmeaastase vangistusega.

Kui paragrahvi lõikes on selle toime pannud juriidiline isik, siis karistatakse seda rahatrahviga kuni 500 000 krooni. Kohus võib kohaldada vastavas paragrahvis sätestatud süüteo toimepanemise vahetuks objektiks olnud aine või eseme konfiskeerimist vastavalt käesoleva seadustiku §-s 83 sätestatule.

Rahandusminsiteeriumi andmetel tegeleb Eestis ligikaudu 15 ettevõtet SMS-laenuandmisega. Miniteeriumi viidatud kodulehe Intress.ee järgi tegelevad Eestis SMS-laenudega järgmised ettevõtted:

Credit24 - Mobile Credit Estonia OÜ
Creditmarket - Creditmarket OÜ
Ferratum - Ferratum Estonia OÜ
Kiirlaenukeskus - OÜ "AR Partnerid"
Monetti - Monetti AS
Raha24 - Raha24 OÜ
Rahalaen - KredEst AS
SMSKiirlaen - SMS Kiirlaen OÜ
SMSLaen – SMS Laen OÜ
SMSMoney - Placet Group OÜ juht

Rahalaen - KredEst AS ja SMSKiirlaen - SMS Kiirlaen OÜ pole ennast veel registreerinud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2008, 16:45
Otsi:

Ava täpsem otsing