Briti ja USA firmad on oodatavad Iraagi naftalepingute võitjad

30. juuni 2008, 15:42

Iraagi valitsus hakkab välja andma hulka
võtmetähtsusega naftalepinguid Briti ja Ameerika ettevõtetele tänase päeva
jooksul, andes sellega alust kriitikale, et Iraagi sõda oli suuremalt osalt
nafta pärast, kirjutab The Guardian.

Lepingute saamisel peetakse favoriitideks selliseid ettevõtteid nagu Shell, British Petroleum, Exxon Mobil, Chevron ja Total.

Samas kui ettevõtteid, mis ei ole lääne päritolu, eriti just Venemaa ettevõtteid, paistab olevat raskem lepinguid saada.

Tehnilise toetuse lepingud annavad ettevõtetele juurdepääsu Iraagi suurtele puutumata naftaväljadele. Iraagi naftatoodang on oma kõrgeimal tasemel alates Iraaki sissetungist 2003. aastal. Aga Iraagi valitsus tahab tõsta naftatootmist 20% võrra, sest riigi toornafta varude suuruseks on prognoositud 115 miljardit barrelit.

USA välisministeerium oli seotud lepingute ettevalmistamisega, teatas täna New York Times, tsiteerides Ühendriikide riigiametnikke.
Nad pakkusid lepinguvorme ja ettepanekuid lepingute koostamiseks, aga ei olnud seotud otsuste tegemisega, veensid ametnikud.
Demokraatidest senaatorid tegid eelmine nädal lobitööd selles suunas, et lepingutega peaks viivitama senikaua, kui Iraagi parlament võtab vastu seadused naftatulude jagamise kohta.

Frederick Barton, kes on vanem nõuandja Strateegiliste ja Rahvusvaheliste uuringute keskuses (Centre for Strategic and International Studies), ütles ajalehele: „Me teeskleme, et nafta ei ole meie motivatsiooni keskpunkt, aga samas me pidevalt kinnitame, et see on nii.“ Eelmine aasta ütles Alan Greenspan, endine Föderaalreservi juhatuse esimees: „Igaüks teab: Iraagi sõda oli suuremalt osalt nafta pärast“.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. June 2008, 17:48
Otsi:

Ava täpsem otsing