Hansapank: USA majandus võib pikemaks vinduma jääda

Agnes Ojala 01. juuli 2008, 18:46

USA majanduskasv aasta esimeses kvartalis
kujunes oodatust paremaks, samas aga võib kesine olukord kesta varem kardetust
kauem, usub Hansa kohustuslike pensionifondide portfellihaldur Kristjan
Tamla.

Oodatud nullilähedase kasvunumbri asemel kasvas ühendriikide majandus esimese kvartaliga 1% võrra ning teises kvartalis on tarbijateni jõudnud maksutagastuste toel toimunud majandusaktiivsuse püsimine. Majanduskasvu toetas ka nõrk dollar ning keskpankade otsustav tegevus finantssektori likviidsuse tagamisel. Samad faktorid mõjuvad kasvu soodustavalt ilmselt veel ka kolmandas kvartalis.

„Olime oma varasemas prognoosis küll optimistlikumad kui laiem üldsus, kuid tulemused ületasid isegi meie ootusi,“ rääkis Tamla tänasel Hansa Investeerimifondide finantsturgude ülevaatel.

Tamla märkis, et olukorda parandas ühelt poolt ajutine abisüst valitsuselt – suured maksutagastused tehti inimestele juba mais. Teine, jätkusuutlikum mõjutaja oli eksport, mis on näidanud suhteliselt häid kasvunumbreid.

Ometi leiab Tamla, et raske olukord võib erinevalt endistest hinnangutest püsida kauem, tuues selleks välja kolm põhjust.

„Esiteks kestab USAs elamuehitusturu surutis. Kriis sai alguse juba 2006. aastal. Turg on nõrgenenud kiiremini, kui ette nägime. Kuigi intressimäärad on langenud ja ehitustegevust on piiratud, on seal siiski müümata läbi aegade kõige suurem hulk eluasemeid. Hinnad kukuvad samas 15% aastas, nii et on raske inimesi veenda kodu ostma,“ selgitas portfellihaldur.

Teise põhjusena tõi Tamla välja finantsturgude halva seisu. Pangad ei soovi enam raha välja laenata ja kui mõni ongi nõus, siis küsitakse laenu eest väga kõrgeid intresse. Hiljutisele uuringule viidates ütles Tamla, et USA pankadest 80% piiravad oma laenuandmist lähikuudel veelgi. Laenu keskmine intressimäär aga on 5 aasta kõrgeimal tasemel, ulatudes üle 7%.

Kolmas probleem USA majanduses on Tamla hinnangul tarbijad. „Praegu on lõhe inimeste käitumises ja hoiakutes. Majandusootused on väga madalal, samas tarbitakse edasi nagu varem. Kui valitsuse fiskaalpaketi mõju kaob, ei saa käärid ootuste ja käitumise vahel püsida. See võib tuua pikaks ajaks vindumise,“ märkis ta.

Euroopa majanduses jätkus aasta teises kvartalis majandusaktiivsuse nõrgenemine. „Usume, et kasvu aeglustumine Euroopas jätkub, kuigi riigiti on see erineva ulatusega. Kuna Euroopa Keskpangal on ühene mandaat võidelda inflatsiooniga, ei luba see neil lähiajal majanduse stimuleerimiseks intressimäärasid langetada,” ütles Tamla. Viimaste kuude rekordiliste inflatsiooninumbrite taustal ootavad finantsturud sel nädalal keskpangalt hoopis intressimäärade tõstmist 0,25% võrra.

Arenevates riikides on majanduskasv Tamla hinnangul selgelt jätkumas, ehkki näha on mõningaid märke kasvutempo pidurdumisest. „Peamiseks riskiks pole enam mitte USA majanduse jahtumine, vaid inflatsioon, mis on pea kõikides arenevates riikides suureks probleemiks,” ütles ta. Inflatsioon sunnib arenevate riikide keskpankasid inflatsiooni pidurdamiseks majanduskasvu pärssimise hinnaga agressiivselt intresse tõstma ning avaldab survet ka ettevõtete kasumimarginaalidele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. August 2008, 09:06
Otsi:

Ava täpsem otsing