Euroopa kaalub Sahara kõrbes päikeseelektri tootmist

24. juuli 2008, 10:39

Euroopa Komisjoni kõrge ametniku Arnulf
Jaeger-Waldeni sõnul on Euroopa Liit kaalumas plaani hakata Aafrikas Sahara
kõrbes tootma päikeseenergiat.

Kui päikesejaama suurus oleks suuruselt pisut väiksem kui pool Eesti pindala võiks kõrbepäikesest toodetud elektriga varustada tervet Euroopat. Sahara kõrbe suurusega võrreldes on pool Eesti pindala suhteliselt väikene.

Euroopa Komisjoni energeetikainstituudi esindaja Jaeger-Walden esines Barcelonas Euroscience’i foorumil ning väitis, et kogu Euroopa elektritarbe rahuldamiseks tuleks kätte saada üksnes 0,3 protsenti päikesest, mis langeb Sahara ja Lähis-Ida piirkonna kõrbetele, kirjutas Discover News..

Päikeseelektrijaama ehitamine kõrbesse on efektiivsem, sest võrreldes Põhja-Euroopa riikidega on Saharas võimalik samasuguse päikesepatareidega toota kolm korda rohkem elektrit.

Päikeseelektrijaam võiks põhineda kas fotoelementidel või siis võiks päikese abil soojaks ajada vett, mis paneks elektri tootmiseks tööle turbiinid.

Projekti maksumus on tohutu: hinnanguliselt 70 miljardit dollarit, kuid kõrbepäikeseelekter oleks üks lahendus, kuidas Euroopa Liit suudaks täita võetud eesmärgi: kärpida aastaks 2020 kasvuhoonegaaside emissioone viiendiku võrra.

Ideele on toetust avaldanud Briti peaminister Gordon Brown ja Prantsusmaa president Nicholas Sarkozy. Projekti toetajate sõnul on gigaprojekti eeliseks asjaolu, et Saharas on päikesepaiste suhteliselt kindlalt garanteeritud.

Ideest on huvitatud ka Aafrika riigid. Loe Novaatori lugu sellel teemal:

Aafrika kõrbepäikesest toodetud elektriga võiks varustada Euroopat

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 08:36
Otsi:

Ava täpsem otsing