10. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

FT: Venemaad ähvardab laenukriis

Välisraha pagemine sunnib Venemaa panku laenuandmist piirama, mis hakkab juba mõjutama riigi reaalmajandust, kirjutab Briti leht Financial Times.

Maikuust on Vene börs tagurdanud üle 40% ning analüütikute hinnangul on Gruusia konflikti puhkemisest augusti algul riigist pagenud üle 20 miljardi dollari. Teisipäeval langes RTS indeks esimest korda 2006. aasta suvest allapoole 1400 punkti taset. Rubla jätkas dollari suhtes nõrgenemist.

„Kellelgi pole raha. Riik supleb rahas, kuid pangandussektor ja kapitaliturud ei ole eriti efektiivsed selle jaotamiseks. Riigi väljadel uputab ja erasektoris on põud,“ kommenteeris FT-le olukorda üks Moskva pankur.

Eriti teravalt lööb selline kitsikus kinnisvaraarendajate ja jaemüüjate pihta.

Venemaa keskpanga sõnul on jutud 20 miljardi dollari pagemisest ilmne liialdus. Panga sõnul viidi tegelikult augustis välja 5 miljardit dollarit.

Vene firmade laenukulud kodumaal on järsult kasvanud, sest refinantseerimisrisk on tõusnud.

Vene börsi langusele annab hoogu seegi asjaolu, et riigi mitmed ärimagnaadid on laenanud raha suurfirmade aktsiate vastu. Nüüd on laenu andnud pangad ärevaks muutunud ja tagatisvara on müügis.

Barclays Capital juht Hans-Jörg Rudloff ütles, et Gruusia konflikt on investorid närviliseks muutnud ning Vene börsi langus muudab Venemaa erafirmadel edasise kasvu rahastamise raskeks.

Alfa Banki president Pjotr Aven ütles sel nädalal Moskvas toimuval agentuuri Reuters seminaril, et majanduses on näha „ohtlikke“ aeglustumise märke – reaaltulu kasv aeglustub, inflatsioon kiireneb ja majanduse kasvutempo võtab tuure maha.

Investorid on Venemaa aeglustuva majanduskasvu pärast mures ning Vene firmade kasumipotentsiaali kohal on suur küsimärk.

Venemaa valitsus on seni aidanud olukorda leevendada, paigutas 12,75 miljardit dollarit arengufondi raha pankadesse lühiajalisele hoiusele. Samuti korraldatakse regulaarselt sularaha oksjoneid. Pakkumine ületab aga nõudluse ning pankade endi sularahadeposiidid kahanevad iga päevaga, kirjutas FT.

Venemaa rahandusminister Aleksei Kudrin püüdis Reutersi seminaril umbusku hajutada, väites, et Gruusia sõja järel on poliitilised riskid Venemaal kadunud.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt