Ansip tahab aktsiisiga ravida gaasisõltuvust

11. september 2008, 14:16

Peaminister Andrus Ansip ütles tänasel
valitsuse pressikonverentsil, et riik peaks aktsiisimaksu tõstes vähendada Eesti
gaasisõltuvust.

"Maksupoliitiliselt pole õige anda suunist, et gaasi tarbimisel on eelis kõigi teiste kütteliikide ees. Mina küll ei näe põhjust, miks peaks gaasi eelistama teistele kütustele. Praegu meil gaasisõltuvus suureneb ja teada on, et meil on gaasi tarnijaid vaid üks," rääkis Ansip, vihjates väikeriigi sõltuvusele Venemaa gaasihiiust Gazpromist. Ansip lisas, et praegu soovib valitsus suurendada gaasiaktsiisi 30 euro võrra 1000 kuupmeetri kohta.

"On sulaselge vale, et riik ei saa praegu alkoholiaktsiisi kätte. Tänu alkoholi maksumärkidele on aktsiisi laekumine olnud väga hea. Aktsiisitõus vajab (salaalkoholi levikuga seoses - toim) tõsist kaalumist, kuid kui vaadata alkoholi hinna ja tarbijahinnaindeksi tõusu, siis sellest võrdlusest nähtub, et kui tarbijahinnaindeks tõusis aastatel 2002-2007 21%, siis kange alkoholi aktsiis oli samal ajal tõusnud 1,5%. Inimest ei saa ju suunata alkoholi tarbimisele," rääkis peaminister.

Ansip ütles, et kindlasti pole õigustatud jutt, nagu alkoholitootjatele oleks tehtud ülekohut. Kange alkoholi hinnad on kasvanud aeglasemalt kui näiteks toiduainete hinnad.

"Suitsumeestele, ütleme ausalt, on liiga tehtud," ütles Ansip ja lisas, "kuid aktsiis on praeguseks saavutanud ELi poolt kehtestatud miinimummäära."

Ansip rääkis maksude tõstmisest: "Muidugi, me oleme alati olnud õhukese riigi pooldajad, kuid me ei saa nõustuda, et riiki peaks just sellises tempos õhukeseks tegema, et loobuda sisejulgeolekust, kaitsevõimest ja haridusest."

"Minu seisukoht on, et enam põhjendatud on kütuseaktsiisi suurendamine," rääkis Ansip automaksuga seotud valikutest. "Registreerimismaks, see on Euroopas reegel. Eesti on selles suhtes erandlikus olukorras ja pakutud kujul on registreerimismaks mitte keskkonnamaks, vaid kadedusmaks," märkis Ansip.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. September 2008, 13:19
Otsi:

Ava täpsem otsing