Kaubanduskojal on valitsusele ettepanekuid

18. september 2008, 16:57

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja arvates on
valitsusel teha nelja asja: tuleb maksud samal tasemel säilitada, hoida
märkimisväärselt kokku avaliku sektori kulusid, säilitada eelarve tasakaal ja
tulevikku suunatud investeeringud.

Ettevõtlusorganisatsioonide arvates puuduvad praegu signaalid, et maailmamajanduse olukord ja makromajanduslikud tingimused lähema paari aasta jooksul paraneks, seetõttu on maksude tõstmine lubamatu. Enam kui pooled erasektori töökohad asuvad mikro- ja väikeettevõtetes, kelle põhituruks on koduturg ja sisemaine tarbija. Käibemaksu tõstmine suurendaks veelgi kohaliku turu ebakindlust ning seaks seega ohtu enam kui poole elanikkonna sissetulekud. Majanduskasvu kiirendamiseks ja elanike ostujõu säilitamiseks on mõeldav vaid maksude alandamine, seisab ettevõtlusorganisatsioonide pöördumises.

Nii siseriiklikult kui signaalina välispartneritele on ülioluline tasakaalus riigieelarve koostamine. Selle saavutamise ainukeseks viisiks on märkimisväärne kulude kokkuhoid. Sarnaselt erasektoriga tuleb ka avalikus sektoris lisaks personalikulude kokkuhoiule leida võimalusi ebaotstarbekate ja dubleerivate tegevuste lõpetamiseks ning asutuste ja tegevuste konsolideerimiseks.

Tegevuskulude kärpimisel ei tohi ohtu seada aga tulevikku suunatud investeeringuid.

Ettevõtjad soovivad pöörata poliitikute ja avalikkuse tähelepanu Eesti majandusmudeli eripärale, et ühe lisandväärtust tootva erasektori töötaja kohta on Eestis 1,7 riigieelarvest palka saavat või sellest ülalpeetavat inimest. Majanduse kohandumise käigus väheneda võiv erasektori hõive mõjutab otseselt kogu elanikkonna heaolu.

Kaubanduskoja pöördumisega liitusid ka Eesti Tööandjate Keskliidu liidrid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. September 2008, 17:08
Otsi:

Ava täpsem otsing