Laidvee: turbomenetlus ei tee firmade elu lihtsamaks

18. september 2008, 13:39

Julianus Inkasso nõukogu liikmee Jaanus
Laidvee sõnul kiirendab turbomenetlus küll kohtute tööd, kuid ei vabasta
ettevõtteid ajamahukast eeltööst elektrooniliste avalduste esitamisel.

Laidvee kirjutab:

Juba rohkem kui aasta aega olnud Eestis kasutusel elektrooniline maksekäsu kiirmenetlus, mis võimaldab saada kohtuotsuse vähem kui kuu ajaga.

Siin on kaks tasandit. Esimene, kus igaüks võib vastavalt interneti leheküljelt sisestada maksekäsu kiirmenetluse avalduse ja kohtusse saata. See on aga ükshaaval käsitöö tegemine ja suuri mahte ehk masskohtumenetlust nii teha pole võimalik. Suurfirmasid, kellel on sadu või tuhandeid nõudeid, selline lahendus väga ei aita.

Teine tasand on võime maksekäsu avaldusi kohtutesse saata massiliselt - jutt käib kümnetest tuhandetest ühikutest. See on aga võimalik ainult nendel ettevõtetel, kes on koostöös justiitsministeeriumiga ja kohtutega välja arendanud spetsiaalse IT-lahenduse, mis võimaldab andmeedastust ettevõtte- ja kohtute andmebaasi vahel.

Esimene, kes selliselt elektroonilisi maksekäsu avaldusi kohtutesse möödunud aastal saatma hakkas, oli Julianus Inkasso. Nüüd on sellise lahenduse endale loonud minu andmetel veel kaks-kolm ettevõtet.

Häda on olnud selles, et tulenevalt esitatud maksekäsu kiirmenetluse avalduste suurest hulgast, mida on esitatud oluliselt rohkem kui süsteemi juurutamisel eeldati, on nende menetlemine ja kohtulahendini jõudmine võtnud vahel rohkem aega, kui seaduses ette nähtud. Teatud mõttes on selline areng olnud ka paratamatu, sest kui elektroonilise menetluse ellurakendamisega tehti oluliselt lihtsamaks ja kiiremaks kohtutesse avalduste esitamine, siis kohtutes tuleb iga avaldus enne võlgnikule saatmist jätkuvalt ükshaaval kohtunikuabidel käsitsi üle käia.

Uus elektroonilise menetluse edasiarendus ehk nn turbomenetlus aitab kaasa kirjeldatud pudelikaelast kohtutes lahti saada ja luua menetlusdokumente automatiseeritult, mis on eriti oluline ja kriitilise tähtsusega just esmase menetlusdokumendi loomise juures.

Kuna Julianus Inkasso on tänasel päeval kohtutesse kõige enam maksekäsu avaldusi saatnud ettevõte, siis edaspidi nende avalduste kiirem kohtumenetlus mõjutab meie äri ainult positiivses suunas, samuti on muudatus kasulik meie klientidele, kes hakkavad oma raha kohtumenetluses olevatest asjadest kiiremini tagasi saama.

Turbomenetluse peamine efekt seisneb kohtute poolt avalduste kiiremas menetlemise võimes tulevikus. See ei tee aga lihtsamaks elektrooniliste avalduste kohtusse esitamist ehk siis ei lihtsusta ettevõtete, sealhulgas meie klientide tööd. Lihtsustamine ettevõtete jaoks toimus juba üle aasta tagasi elektroonilise maksekäsu kiirmenetluse ellurakendamisega, aga nagu ma ka eelnevalt mainisin, on selle süsteemi endale tänaseks loonud veel paar-kolm ettevõtet.

Ehk siis, olgugi, et elektrooniline maksekäsu kiirmenetlus on oluliselt lihtsustanud avalduste kohtusse andmist, pole kliendid, kellel on tuhandeid võlanõudeid, vastavat massandmeedastuse liidest kohtutega loonud, vaid kasutavad selleks jätkuvalt professionaalide abi.

Põhjused on ka loogilised. Selline arendus on firmadele täiendav kulu süsteemi väljaarendamise ja käigushoidmise näol, samas ei haaku see kuidagi panga, interneti- või sideteenust pakkuva firma põhitegevusega.

Teiseks, maksekäsu kiirmenetlus on kohtumenetluse pidamise ainult üks ja kõige lihtsam osa. Kui maksekäsu kiirmenetlus kreeditori jaoks lahendust ei too, siis tuleb kohtuotsuse saamiseks kõikides asjades ikkagi alustada tavapärast hagimenetlust, koostada paberil hagiavaldus koos kõikide juurdekuuluvate lisadega ja osaleda kohtuistungitel üle Eesti.

See eeldab aga juba oluliselt suuremat juriidilist võimekust, vastava tööjõu palkamist ja täiendavate vahendite eraldamist ning kui pole just tegemist inkassofirma, õigus- või advokaadibürooga, pole see kindlasti valdkond, mida ettevõte peaks prioriteediks ja millega ta ise sooviks tegeleda. Igal ühel omad liistud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 17:35
Otsi:

Ava täpsem otsing