Võlgade turbomenetlus sai rohelise tule

01. oktoober 2008, 17:35

Täna sai kogu Eestis rohelise tule
võlanõuete turbomenetlus, mis laseb kohtutäituri võlgniku pangaarve ning
registervara kallale vähem kui kuu ajaga.

Alates 1. oktoobrist saab elektroonilise maksekäsu kiirmenetlust kasutada üle kogu Eesti, teatas justiitsministeerium täna. Siiani sai elektrooniliselt menetleda vaid Pärnu maakohtu tööpiirkonnas elavate ja tegutsevate võlglaste vastu esitatud nõudeid, kus turbomenetluse tehnilist lahendust katsetati.

Maksekäsu kiirmenetlus on kõige lihtsam, kiirem ja ressursisäästlikum võimalus jõuda kohtulahendini asjades, milles pole vaidlust, näiteks lapse elatise nõudes või väikevõlas naabrimehele, tutvustas ministeerium. Elektroonilist maksekäsumenetluse avaldust saab esitada aadressil www.e-toimik.ee.

Justiitsministeeriumi asekantsleri Marko Aaviku sõnul kaasneb võlanõuete automaatse menetlusega eelkõige kiirus ja arusaadavus. „Kuna oma nõude käiku on nüüd võimalik igal ajal interneti vahendusel jälgida, ei pea näiteks üksikema pikalt ja teadmatuses ootama, mis otsuse kohus lapse elatisrahata jätnud isa suhtes teeb,“ kommenteeris Aavik.

„Teiselt poolt võimaldab elektrooniline uuendus maksekäsumenetluse ülalpidamiskulusid ligi poole võrra kokku hoida. Kuna avalduste põhiandmed kontrollitakse elektrooniliselt juba enne kohtusse jõudmist ja kohtus luuakse menetlusdokumendid automaatselt, suureneb märkimisväärselt menetluse kiirus,“ selgitas ta.

Igapäevaelus kulub erinevate nõuete menetlemiseks aega siiski erinevalt. Kui kohtul õnnestub menetlusdokumendid võlgnikule probleemideta üle anda, jõuab maksekäsuni vähem kui kuu ajaga. Kui võlgnik aga trikitama kukub, jääb menetlus selle taha toppama.

Praegu Euroopa maksekäsuavaldusi elektrooniliselt menetleda veel ei saa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. October 2008, 17:35
Otsi:

Ava täpsem otsing