Mariliis Pinn • 7. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Valitsus võib töötukassa otsusest üle rullida

Töötukassa nõukogu otsus jätta tõstmata töötuskindlustusmakse määra jätaks töötajate ja ettevõtjate taskusse tuleval aastal alles üle 0,5 miljardi krooni ning lööks kõikuma valitsussektori eelarve tasakaalu.

"Töötukassa nõukogu võttis häältega 4:1 vastu otsuse teha valitsusele ettepanek jätkata 2009. aastal praegu kehtivate maksemääradega," ütles töötukassa nõukogu esimees Harri Taliga pärast eilset nõukogu istungit. Tema sõnul näitab prognoos, et reserv on töötuskindlustushüvitiste maksmiseks täiesti piisav ja pole põhjust töötajate ja tööandjate maksukoormust tõsta.

"Nõukogu otsus on kantud liigsest optimismist. Praegu on tööpuudus läbi aegade madalaim, 4%. Alles aastal 2000 oli see üle 14%. Kindlustusmäärade viimine endisele tasemele annab töötajatele kindlustunde. Peame olema valmis tööpuuduse suurenemiseks," kordas peaminister Andrus Ansip varasemat mõttekäiku.

Valitsusele on töötukassa nõukogu otsus vastumeelt, sest järgmise aasta riigieelarve tuludesse on töötuskindlustusmakse tõusu summa 538 miljonit krooni juba sisse kirjutatud, et miinuse poole kreeni vajunud valitsussektori eelarvet tasakaalu sikutada.

Idee kutsus septembris esile ettevõtjate pahameele, kes nägid kavas maksutõusu, mis vaid lapiks valitsuse eelarveauke ja annaks tagasilöögi töötleva tööstuse ekspordile. Et raha võetakse tarbimisest välja, jahutaks samm majandust kunstlikult.

Valitsusel on seaduse järgi nüüd kaks võimalust: nõustuda töötukassa nõukogu seisukohaga, kehtestades pakutud maksemäär, või jätta kehtima praegused maksemäärad. Nii või teisiti oleks tulemus sama.

Taliga sõnul on valitsusel veel üks võimalus: pöörduda nõukogu poole soovitusega "küsimust uuesti arutada".

Rahandusminister Ivari Padar märkis, et kuigi seaduse järgi paneb määrad ette töötukassa nõukogu, ei ole ettepanek siduv. "Teiste sõnadega on valitsusele seadusega antud otsustuspädevus, mis võimaldab kehtestada ka erineva maksemäära," selgitas Padar.

Peaministri büroo teatas, et valitsus kaalub otsust tehes kõiki argumente ja töötuskindlustuse seaduse järgi kehtestab makse määra 1. detsembriks.

Kommentaar Tarmo Kriis

tööandjate keskliidu juht

Praeguseni oleme lähtunud sellest, et valitsus ei saa ise maksemäära kehtestada. Ta saab küll jätta nõukogu otsuse tähelepanuta, mis tähendab, et vanad maksemäärad jäävad kehtima.

Kui valitsus on otsustanud töötukassa nõukogu seisukohta üldse mitte arvestada, tekib küsimus, miks nõukogu siis üldse koos käib.

Kui valitsus otsustab sellist praktikat rakendada, siis see tähendab töötuskindlustussüsteemi aluspõhimõtete vastu minemist. See on juristide hinnata, kas valitsusel on pädevus seaduse mõttest mööda vaadata või mitte. See nõuab põhjalikku juriidilist analüüsi.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt