EAKL ei toeta töötuskindlustusmakse suurendamist

10. november 2008, 17:03

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL)
juhatus otsustas mitte toetada valitsuse soovi suurendada töötajate
töötuskindlustusmakset ühe protsendini töötaja brutopalgast praeguse 0,6
protsendi asemel.

„Kuna töötuskindlustusmaksel on väga täpselt määratletud sihtotstarve, on Ameti shy;ühingute Keskliit jätkuvalt seda meelt, et Töötukassa reserve ei tohi kasutada avaliku sektori eelarve tasakaalustamiseks,” ütles EAKLi esimees Harri Taliga pressiteate vahendusel. „Pealegi kohustab seadus Töötukassat lähtuma nii maksemäära prognoosimisel kui ka töötuskindlustuse eelarve koostamisel rahandusministeerium suvisest majandusprognoosist.”

Oktoobri algul otsustas Töötukassa nõukogu töötajate ja tööandjate esindajate häältega teha valitsusele ettepaneku jätkata 2009. aastal praegu kehtivate töötuskindlustusmakse määradega. Novembris saatis valitsus Töötukassale kirja, milles pidas vajalikuks antud küsimust veel kord arutada.

Valitsus kirjutas järgmise aasta riigieelarve tuludesse sisse töötuskindlustusmakse tõusu summa 538 miljonit krooni, mille üle avaldasid nördimust ettevõtjad, kes hinnangul on maksutõusu tegelikuks eesmärgiks eelarvedefitsiiti lappimine. Ühtlasi annaks töötuskindlustusmakse tõus tagasilöögi töötleva tööstuse ekspordile.

Oktoobri alguses võttis Töötukassa nõukogu häältega 4:1 vastu otsuse teha valitsusele ettepanek jätkata 2009. aastal praegu kehtivate maksemääradega. Töötukassa nõukogu esimees Harri Taliga sõnul näitab prognoos, et reserv töötuskindlustushüvitiste maksmiseks on täiesti piisav ka prognoositust kõrgema töötuse puhul ning pole põhjust töötajate ja tööandjate maksukoormust tõsta.

Rahandusminister Ivari Padar märkis, et kuigi seaduse järgi paneb määrad ette töötukassa nõukogu, ei ole ettepanek siduv ning valitsusel on seadusega antud otsustuspädevus, mis võimaldab kehtestada ka erineva maksemäära.
Peaministri büroo teatas, et valitsus kaalub otsust tehes kõiki argumente ja töötuskindlustuse seaduse järgi kehtestab makse määra 1. detsembriks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. November 2008, 09:40
Otsi:

Ava täpsem otsing