Maksumaksjate liit: maksuamet ei tohiks väärinfot avaldada

14. oktoober 2008, 17:44

Eile avaldati Aktuaalses
Kaameras uudis sellest, et maksu- ja tolliamet (MTA) avaldab oma kodulehe
kaudu valeinfot maksuvõlgade kohta. Krediidiinfo kaudu levib see väärinfo
tehingupartneriteni ja võib praeguses majandusolukorras põhjustada ettevõtjatele
korvamatut kahju.

Eesti maksumaksjate liit teatas, et probleemi sisu on selles, et maksudeklaratsioonid esitatakse elektrooniliselt ning deklareeritud maksusummad kajastuvad maksuarvestuses automaatselt, seevastu panka laekunud maksed sisestatakse maksuarvestusse hiljem. Selle tulemusena võib tekkida olukord, kus maksud on tasutud, aga maksu- ja tolliameti avalik andmebaas näitab maksuvõlga. Kui maksu tasumise tähtpäev on reedel, siis võib võlg kajastuda kogu nädalavahetuse.

Eesti maksumaksjate liit on seisukohal, et MTA taoline ebaseaduslik praktika tuleb lõpetada. Maksukorralduse seaduse kohaselt on maksukohustus täidetud sellel päeval, kui maksusumma on maksuhalduri pangakontole laekunud. Järelikult ei saa maksuvõlga enne näidata, kui maksetähtpäevale järgnevast päevast, sest pangasisene makse võib laekuda ka pärast tööpäeva lõppu.

Maksuhaldur peab suutma oma arvutivõrgud ja andmebaasid tööle rakendada selliselt, et nendes sisalduv teave oleks õige 24 tundi ööpäevas ja 7 päeva nädalas. Kui laekumisi ei jõuta samal päeval arvestusse kanda, siis ei tohi ka deklareeritud maksusummat enne võlana näidata, kui ei ole laekumist üle kontrollitud.

MTA esindajate väited, et maksumaksjad on olukorraga rahul ja pole ka töötajaid, kes selle probleemiga tegeleks, on küünilised ja ei saa kuidagi õigustada taolist omavoli.

Maksu- ja tolliametil ei ole õigust avaldada üldsusele maksumaksjate kohta ebaõiget teavet. Selline käitumine on õigusvastane ja selle tulemusena tekkinud kahju tuleb hüvitada. Maksumaksjate liit kutsub maksuhaldurit üles kiiresti kõrvaldama probleemid oma infosüsteemides ning soovitab kõiki maksumaksjaid, kes on ebaõige info avaldamise tulemusena kannatanud kahju, pöörduma oma õiguste kaitseks kahju hüvitamise nõudega kohtusse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2008, 10:11
Otsi:

Ava täpsem otsing