Ukraina piirab valuuta väljavedu

30. oktoober 2008, 20:13

Ukraina vähendab valuutaturu ažiotaaži
viiepäevase ooteajaga, kui ülekandega suunatakse riigist välja grivnadest
valuutaks vahetatud raha.

Välismaale investeerimiseks mõeldud valuuta on kättesaadav mitte varem kui kuuendal päeval pärast grivnade kandmist valuuta ostmiseks avatud eriarvele, vahendas ajaleht Kommersant-Ukraina riigi keskpanga teadaannet 23. oktoobri otsuse kohta. Raha väljaveo piirang jõustub 4. novembril.

Pangad peavad nüüd oma raamatupidamises kandma valuuta ostmiseks mõeldud raha eraldi reale, mis kannab nimetust “kreditoorne võlgnevus välisvaluuta ja väärismetallide ostuks-müügiks panga klientidele”. Seni võis tehinguid läbi viia samal päeval.

“Keskpank ei saa raha väljaviimist täielikult keelata, kuid nõnda blokeerib ta selle osaliselt,” rääkis info-analüüsikeskuse Foreks Klub Ukraina juht Nikolatš Ivtšenko. Viivitustähtaja seadmine võimaldab prognoosida väljaviidavate vahendite mahtu.

“Praegu on kõik hakanud valuutat välismaale toimetama, tavaliselt on need väga suured summad. Et ette teada mujale liikuva raha mahtu, selleks keskpank kuuepäevase aja kehtestaski,” rääkis ühe panga valuutakontrolli osakonna juhataja.

Asjatundjad loodavad, et ülekandepiirangud on ajutised ja keskpank ei võta kasutusele veelgi rangemaid meetmeid.

Keskpank langetas täna grivna ametlikku kurssi dollari suhtes 5,76 grivnale/dollar. Pankadevahelisel valuutaturul tehti eile tehinguid aga kursiga 7,05-7,20. Tänavail valuutavahetuspunktides oli dollari ostu- ja müügikurss samal ajal 6,05 ja 6,80.

Peaminister Julia Tõmošenko teatas, et valitsus käsib keskpangal kasutada riigi kulla- ja valuutareservi grivna kursi stabiliseerimiseks. Seda loeb Ukraina valitsus maailma finantskriisi tingimustes üheks oma esmajärgulise tähtsusega ülesandeks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. October 2008, 22:40
Otsi:

Ava täpsem otsing