Soome ei ehita tuumajaamu elektri ekspordiks

07. november 2008, 11:22

Soome valitsus tutvustas eile oma
pikaajalist kliima- ja energiastrateegiat, mis näeb muuhulgas ette uute
tuumareaktorite ehitamise.

Strateegiat tutvustanud majandusminister Mauri Pekkarinen ütles, et uute tuumajaamade ehitamine tuleks ära otsustada veel enne järgmisi parlamendivalimis 2011. aastal. Eraldi rõhutab strateegia, et tuumajaamu ei ehitata „püsivaks tuumaenergia ekspordiks“, kirjutab tänane Helsingin Sanomat.

Soome Tööandjate Keskliidu (EK) sõnul tuleks valitsusel ehitusluba anda kõigile uute tuumajaamade ehitamise taotlustele. Praegu ehitab Prantsuse Areva Soome viiendat reaktorit Olkiluotos, mille valmimine on lükkunud 2009. aastast 2012. aastasse. Ühe taotluse uue tuumajaama ehitamiseks andis kevadel sisse Teollisuuden Voima ning ettevalmistamisel on Fortumi ja Fennovoima taotlused.

EK hinnangul on valitsus tulevast energiatarvet prognoosides „silmnähtavalt tagasihoidlik“. Valitsus leiab, et aastaks 2020 tuleb uusi võimsusi juurde ehitada 2000 MW, EK hinnangul aga vähemalt 4500 MW.

„Tootmisvõimsusi on juurde vaja rohkem, kuna energiatarve kasvab enam kui valitsus prognoosib,“ ütles EK juht Leif Fagernäs. Ettevõtjad ei usu, et valitsusel õnnestub energiatarbe kasvu oluliselt piirata.

Valitsuse energiakava üks peamisi eesmärke on muuta Soome sõltumatuks elektrienergia impordist. See võiks teoks saada juba järgmisel kümnendil. Samuti on orientiiriks ELi kliimakava.

Valitsuse plaan on suurendada energia kokkuhoidu ning tõsta taastuvenergia osakaal aastaks 2020 praeguselt vähem kui 30%lt 38%le lõpptarbimisest. Tuuleenergia tootmine kasvaks selleks ajaks 6TWh-le ning plaan on suurendada ka hüdroenergia tootmist. Riikliku stiimulina näeb strateegia ette tuuleenergia ja biogaasi tootjatele garanteeritud hinnad maksukärbete ja muude soodustuste asemel.

Ilma kokkuhoiumeetmeid rakendamata kasvaks energia tarbimine Soomes aastaks 2020 347 TWh-le, valitsuse eesmärk on hoida number 310 TWh tasemel. Elektrienergia tarbimine kasvab valitsuse prognoosi järgi tänaselt 90 TWh-lt 98 TWh-le.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. August 2009, 09:55
Otsi:

Ava täpsem otsing