Maripuu: Parexi omanikud ajasid lõhki kõik ostupakkumised

Annika Matson 10. november 2008, 12:42

Investeerimispanga Suprema, tänase Evli,
üks endiseid partnereid ja endine varahalduse juht Veikko Maripuu ütles
aripaev.ee-le antud kommentaaris, et globaalne finantskriis, kuid enamgi
liigsuure kasumi teenimise soov on selle nimi, mis on viinud Parexi praegusesse
keerisesse.

Tema sõnul on praeguses finantskriisis loogiline, et viimastel aastatel kiirelt kasvanud laenutegevuse rahastamiseks välisturgudelt võetud laene ei suudeta praegu piisavas mahus finantseerida.

Veikko Maripuu"Kuid tänane likviidsuskriis oleks Parexi puhul olnud suuresti välditav, kui Parex oleks müüdud varem mõnele tugevamale strateegilisele investorile. Kuid sellise tehinguni panga põhiomanikud kunagi ei jõudnud. Parexi põhiomanikud (Kargin ja Krasovitski) tahtsid oma osaluse eest järjest suuremat hinda ja ajasid järjest lõhki ostupakkumised, mida pangale tehti. Viimane tõsisem pakkumine Parexi omanikele Vene Alfa Grupi poolt eelmisel aastal. Teadaolevalt oli Parexi enda omanike soov panga aktsiate eest saada suurusjärgus miljard eurot (15,65 mld kr), mis oli kogu konteksti arvestades liiga palju," märkis Maripuu.

Maripuu sõnul on tema ja ta meeskonnad jälginud Parexit alates 1994. aastast, analüüsinud seda Balti panganduse kontekstis alates 1999. aastast, olnud fondi juht (toim: Evli Baltic Fund), mis investeeris 0,5% fondi varadest Parexi aktsiatesse 2004. aastal. Maripuu sõnul oli investeerimine seotud Läti panganduse ja Parexi enda tugeva kasvupotentsiaaliga, samuti oli investeerimisel oluline panga lubadus viia Parex börsile või müüa strateegilisele investorile vähemalt aasta jooksul alates investeeringu tegemise hetkest, st. juba 2005. aastal. Seda tähtaega lükati panga omanike poolt kogu aeg edasi.

Parexi vähemusaktsionäride hulgas on tänaseni suurelt esindatud mitmed, eelkõige Baltikumi suunatud fondid.

Aripaev.ee andmetel omab kõige suuremat vähemuspositsiooni Parexis Rootsi investeerimispank East Capital, millele on kuulunud ka kuni 4% pangast. East Capital on väga aktiivne arenevatele turgudele investeerija. East Capitalil on ka Balti turgudele suunatud fond, mille nimeks on East Capital Baltic Fund.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. November 2008, 10:42
Otsi:

Ava täpsem otsing