Rootsi investeerimispank Carnegie jäi litsentsita, riik võtab üle

10. november 2008, 17:21

Rootsi Riigivõla amet võttis üle
205-aastase ajalooga Rootsi investeerimispanga Carnegie, mille litsentsi Rootsi
finantsinspektsioon (FI) täna tühistas.

Riigivõla amet võttis üle Carnegie Investment Bank AB ja Max Matthiessen Holding AB, mis kokku moodustavad Stockholmi börsil noteeritud Carnegie, vahendas Bloomberg.

Rootsi finantsinspektsioon leidis, et Carnegie on võtnud „erakorraliselt suuri riske“ andes ühele kliendile väga suure laenu. Carnegie poolaasta aruandest nähtus, et sellest ähvardas panka miljardi Rootsi krooni suurune laenukahjum.

Pärast ülevõtmist saab Carnegie litsentsi tagasi. Carnegie Investment Bank AB ja Max Matthiessen Holding AB on tagatiseks 5 miljardi Rootsi krooni suurusele laenule, mis raskustes Carnegie sai läinud kuul Rootsi keskpangalt ning mille Riigivõla amet täna üle võttis.

„Kui Riigivõla amet poleks Carnegie’d üle võtnud, tulnuks panga tegevus lõpetada,“ teatas amet. „See oleks põhjustanud tagatise väärtuse kiire languse“.

1803. a asutatud pank oli juba varem FI uurimise all puuduste tõttu sisekontrollis ja juhtimises. Aasta tagasi määras FI Carnegie’le maksimaalse võimaliku trahvi puuduliku sisekontrolli pärast kauplemisoperatsioonide üle. Samuti sundis FI Carnegie’d välja vahetama nõukogu ja tegevjuhi.

Carnegie saab uue omaniku, kuid tegevus jätkub ja klientide investeeringud ei ole ohus, kinnitas Carnegie täna väljastatud pressiteates. Esimesel võimalusel kutsutakse kokku aktsionäride erakorraline koosolek.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2008, 17:56
Otsi:

Ava täpsem otsing