3. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kümme energiamüüti: päikeseenergia on liiga kallis

Hetkel ei suuda päikesepaneelide abil toodetud elektrienergia hinnas võistelda kivisöeelektriga.

Aga see ei pea sugugi nii jääma. Paneelid muutuvad pidevalt odavamaks ning efektiivsemaks, mis tähendab, et senise arengu jätkumisel jõuame varem või hiljem punkti, kus päikeseenergia muutub mitte ainult keskkonnaalaselt, vaid ka majanduslikult mõttekaks.

Tegelikult on see peaaegu paratamatu. Kui maailm võtab globaalset soojenemist tõsiselt, siis oleme sunnitud otsima fossiilsetele kütustele alternatiive. Ning kui mure keskkonna pärast asja ei otsusta, siis raha kindlasti.

Maailma majandus on praegu oluliselt jahtunud ning nõudlus nafta järgi on eriti arenenud riikides vähenenud. See aga on ajutine, sest enamasti majandus kasvab ning naftat läheb vaja üha enam. Paraku on nafta piiratud ressurss ning lisaks sellele on naftasektor alainvesteeritud. Praegu on paljud suured naftafirmad teatanud investeeringute edasilükkamisest, sest praeguse nafta maailmaturu hindade juures pole mõtet neid teha. Pikas perspektiivis on sel aga ainult üks tulemus – valusalt kõrge naftahind, sest tootmist ei suudeta nõudluse kasvule järgi viia.

Seetõttu muutub alternatiivenergia ühel või teisel moel kindlasti üha tähtsamaks. Kõige loogilisem on eeldada, et peamiseks energiaallikaks saab Päike, sest seda energialiiki on külluses ning tehnoloogia selle kättesaamiseks on juba praegu olemas, ehkki siin tuleb ilmselt olulisi muudatusi. Paljude ekspertide arvates hääbub aja jooksul praegune suund teha paneele polüränist. Selle asemele astub nö thin film-tehnoloogia, mida mõned ettevõtted, näiteks First Solar, juba praegu edukalt rakendavad, kirjutas The Guardian.

Lisaks päikesepaneelidele saab päikeseenergiat koguda ka seda peeglitega metallkerale fokuseerides, mille sees olev vedelik kuumeneb ning aurustab vee, mis käivitab turbiini. See on samuti suurel määral valmis tehnoloogia, mis ainult ootab massidesse viimist. Sellise tehnoloogia rakendamiseks sobiks üsna hästi Sahara kõrb, kus on palju vaba pinda ning kõrvetavat päikesekiirgust. Tarbijad asuksid aga peamiselt teisel pool Vahemerd Euroopas. Novaator on sellest varem kirjutanud siin ja siin.

Suuri investeeringuid alternatiivsetesse energiaallikatesse ei juleta ilmselt tegema hakata enne, kui naftahind taas tõusma hakkab. Väikeinvestoril, kes samuti sellest trendist kasu tahaks lõigata, on aga ehk just nüüd sobiv aeg odavalt rongi peale saada, sest praegu paistab olevat aeg, kus päikesepaneelide tootjate aktsiad on viimane asi, mida keegi börsilt osta tahaks.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt